Kostka brukowa to najpopularniejszy materiał do aranżowania przestrzeni przydomowej. Pełni funkcje użytkowe, chroniąc domowników przed nieprzyjemnym błotem, organizuje strefy wokół domu, ale także stanowi element dekoracyjny. Kostka brukowa jest narażona na uporczywe zabrudzenia, powstałe w wyniku codziennej eksploatacji. Są to najczęściej:
- plamy po oleju, benzynie czy tłuszczu związane z parkowaniem aut,
- wilgoć, piasek, błoto,
- trawy, mech, chwasty.
Zanim wybierzemy profesjonalne czyszczenie chodnika z wykorzystaniem specjalistycznych detergentów i myjki wysoko ciśnieniowej, dobrze jest wykorzystać chałupnicze metody.
Czym czyścić plamy z oleju na kostce brukowej?
Jeśli na podjeździe widoczne są nieestetyczne plamy związane z wyciekiem oleju, to warto wspomóc się płynem do mycia naczyń. Mieszamy go z wodą w proporcji 1:3 i szorujemy intensywnie podłoże szczotką. Można posiłkować się również sodą oczyszczoną. Wystarczy zmieszać ją z wodą, aby powstała pasta, którą nakładamy bezpośrednio na plamy. Po 20 minutach usuwamy papkę przy pomocy szczoteczki i spłukujemy wodą. Można także posypać otłuszczone miejsca sodą i po kwadransie zmyć pod wysokim ciśnieniem. Metoda sprawdza się w przypadku świeżych plam.
Ocet na plamy?
Kolejną techniką jest zastosowanie octu. To tani produkt, który znajdziemy w niemalże każdym sklepie. Jak czyścić kostkę brukową octem? Rozcieńczamy ocet z wodą w proporcjach 2:1 i spryskujemy podłoże obficie przygotowaną mieszanką.
Czyszczenie kostki brukowej z rdzy
Być może dla wielu osób to marnotrawstwo, ale warto wypróbować ten sposób. Na rdzawe pozostałości wskazana jest… coca-cola. Jak ją zastosować? Należy polać newralgiczne strefy napojem i pozostawić najlepiej na całą noc lub 5-6 godzin. Następnym krokiem jest szczotkowanie powierzchni i umycie jej wodą.
Czyszczenie kostki brukowej z mchu
Kostka brukowa bardzo szybko zarasta mchem, szczególnie w obszarach bardziej zacienionych. Te zielone punkty nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także są zagrożeniem, można się na nich np. poślizgnąć. Najczęściej mech należy wyrwać własnoręcznie, wygrzebując go ze szczelin między kostkami. Uwaga! Rośliny należy usuwać z korzeniami. Na niektóre chwasty pomoże roztwór wody z octem (wyżej opisany) – w zależności od tego, z jakimi roślinami mamy do czynienia, będzie trzeba spryskać je kilka razy, bo szybko odrastają.
Woda na zabrudzenia kostki brukowej
Świetnym sposobem, na zabrudzenia kostki brukowej czy granitowej, jest mocny strumień wody, przy użyciu myjki ciśnieniowej lub węża z dyszą. Jeśli wyżej wymienione metody nie poradzą sobie z plamami, należy sięgać po dedykowane detergenty. Ocet, soda czy cola nie zawsze poradzą sobie z plamami, szczególnie nieświeżymi.
Kostka brukowa po zimie
Wiosenne słońce odkryje największe niedoskonałości, które powstały w czasie zimy. Być może warto zainwestować w impregnat, który wzmocni powierzchnię wokół domu i będzie chronił ją przed brudem w przyszłości?
Jak pielęgnować kostkę brukową na co dzień?
Kostka brukowa wymaga gruntownego czyszczenia zaraz po zimie, ale także systematycznych porządków. Zabrudzenia najlepiej usuwać na bieżąco, wtedy uchronimy podłoże przed przebarwieniami.
Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: deccoria