StoryEditorDobry wybór materiału

Efektowny podjazd – czym najlepiej go utwardzić?

12.09.2023., 14:00h
Wszyscy właściciele domów chcą, aby ich podjazdy wyglądały schludnie i elegancko. Wyjątkowy efekt zapewni kruszywo, które idealnie pasuje do wielu przestrzeni ogrodowych, jest trwałe i tanie. Jak je wykorzystać?

Kruszywo – materiał na każdą kieszeń

Kruszywo ma wiele właściwości, dzięki którym sprawdzi się na podjazdach. Przede wszystkim, jeśli jest odpowiednio wykonane, wytrzyma w nienagannym stanie długie lata. W tym celu warto wybrać kruszywo o nieregularnych kształtach – dzięki tej właściwości nie będzie się ruszać. Pozwala też na przepływ deszczówki. Idealnie sprawdzi się w wielu ogrodach, ponieważ wtapia się w przestrzeń i nie przykuwa uwagi.

Czy wymagane jest pozwolenie?

Jak czytamy na portalu domoweklimaty.pl, pozwolenie jest wymagane, ale tylko w momencie kiedy prace mają jakikolwiek wpływ na środowisko lub obszary objęte ochroną na podstawie dokumentu „Natura 2000”. Warto też zorientować się, czy teren na którym chcemy zrobić podjazd, nie jest wpisany do rejestru zabytków. Wtedy również wymagane jest uzyskanie pozwolenia. W innych wypadkach nie musimy starać się o pozwolenie na utwardzenie terenu, warto jednak skonsultować się z radcą prawnym, by uniknąć ewentualnych kar.

Najlepsze kruszywa na podjazd

Wśród wszystkich rodzajów kruszywa, najczęściej wyróżnia się:

  • Tłuczeń – od 45-90 zł/t
  • Kliniec – od 40 do 90 zł/t
  • Grys – od 50 do 300 zł/t
  • Miał kamienny – ok. 45 zł/t

Pamiętajmy, że ceny kruszywa są orientacyjne, zależą od producenta, a także od transportu. Im dalej jest kopalnia, tym wyższy będzie koszt usługi. Możemy jednak oszczędzić, decydując się na wykonanie podjazdu samodzielnie.

image
Co zamiast oprysków?

Jak się pozbyć chwastów z kostki brukowej domowymi sposobami?

Samodzielnie wykonany pojazd – krok po kroku

image

Efektowny podjazd

FOTO: Envato Elements

Według portalu deccoria.pl, samodzielne wykonanie podjazdu nie jest trudnym zadaniem i możemy zrobić to bez zatrudniania specjalistów.

  • Wykopanie koryta – to pierwszy krok. Ważne jest, żeby koryto miało ok. 40 cm głębokości i spadki poprzeczne na ok. 4% w każdą stronę od osi drogi.
  • Montaż krawężnika – krawężnik może być betonowy. Wystarczy ustabilizować go betonem i poczekać aż wyschnie.
  • Rozkładanie geowłókniny na zakładkę – to zabezpieczy przepuszczalne kruszywo przed wzrastającą roślinnością.
  • Rozsypanie kruszywa – jest to ważny krok, ponieważ musimy zachować pewną kolejność. Jak czytamy, na samym dole powinny znaleźć się największe ziarna, a na górze te mniejsze. Każdy poziom powinniśmy również ubić zagęszczarką, żeby podjazd był trwały.

Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 15:49