StoryEditorSPRZĄTANIE

Jak wyczyścić wiklinowe przedmioty?

23.12.2022., 10:00h

Wiklina to bardzo popularny i ekologiczny materiał. Chętnie wybiera się wiklinowe przedmioty zarówno do domu, jak i ogrodu. Pięknie prezentują się nie tylko meble, ale także ozdoby i akcesoria. Ich ogromną zaletą jest niezwykła lekkość. Przy odpowiedniej pielęgnacji wiklina nie będzie szarzeć i tracić połysku.

Jak dbać o wiklinowe meble i dekoracje?

Konserwacja mebli i akcesoriów z wikliny nie jest wcale trudna! Trzeba jednak pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Wikliny nie można bowiem ani przesuszyć, ani zalać wodą – w przeciwnym razie szybko ją zniszczymy. Dodatki i meble najlepiej przechowywać w pomieszczeniach suchych, nienarażonych na czynniki atmosferyczne. Dzięki temu wiklinowe przedmioty dłużej zachowają atrakcyjny wygląd. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie wikliny bezbarwnym lakierem, który ochroni ją przed odbarwianiem oraz wilgocią.

Jak wyczyścić wiklinowe meble i akcesoria?

Do czyszczenia wiklinowych przedmiotów nie potrzeba żadnych specjalistycznych środków. Wystarczy roztwór wody oraz amoniaku i soli. Na litr ciepłej wody przypadną 4 łyżki amoniaku i 1 łyżeczka soli. Nada się także woda i kwasek cytrynowy. Wystarczy 1 łyżeczkę kwasu dodać do 1 litra wody. Wykorzystajmy także wodę utlenioną lub ocet, ale wyłącznie w proporcji 1 łyżka płynu na litr wody.

Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie używać mydła – przez nie wiklina ciemnieje. Wyplatane z wikliny przedmioty przecieramy lekko zwilżoną ściereczką. W przypadku większych zabrudzeń możemy użyć szczotki ryżowej. Nie należy jednak szorować zbyt mocno, gdyż zarysujemy powierzchnię surowca. Umyty przedmiot z wikliny ustawiamy w ciepłe miejsce do wysuszenia. Nie wystawiajmy jednak plecionki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych! Aby nadać przedmiotom z wikliny blask, warto przecierać je co pół roku olejem lnianym bądź oliwą z oliwek.

Zniszczona wiklina – jak ją odświeżyć?

Aby odświeżyć zniszczony wiklinowy przedmiot, najpierw należy zeszlifować papierem ściernym pozostałości po poprzednim lakierowaniu. Później szczotką ryżową oczyszczamy zabrudzenia. Klejem przyczepiamy obluzowane elementy plecionki. Dobrym pomysłem będzie umocowanie ich gwoździkami – dzięki temu nie rozłączą się ponownie. Odnowioną rzeczy myjemy w sposób opisany w tym artykule, a następnie malujemy wybranym lakierem. Najlepiej nałożyć dwie warstwy – drugą dopiero wtedy, gdy wyschnie pierwsza.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:36