Jakie są właściwości wody utlenionej?
Nadtlenek wodoru to substancja żrąca, ale powszechnie stosuje się jej trzyprocentowy roztwór, nazywany wodą utlenioną. Już od niemal 160 lat ta substancja jest wykorzystywana jako środek odkażający uszkodzenia skóry. Poza tym zwalcza bakterie namnażające się w ranie. Jednak jak się okazuje, woda utleniona dobrze poradzi sobie również jako środek czyszczący. Ogromną zaletą jest dostępność tego specyfiku oraz stosunkowo niska cena.
Jakie są zastosowania wody utlenionej w domu?
- Wodę utlenioną z powodzeniem możemy dodać do prania w miejsce wybielacza. Substancja ta bowiem doskonale odplamia oraz wybiela tkaniny, dodatkowo także dezynfekuje. Zwalczy plamy z krwi, trawy czy czerwonego wina. Pamiętajmy jednak, że woda utleniona działa wyłącznie na świeże zabrudzenia. Do jednego prania wlewamy około 200 ml roztworu.
- Przynoszone ze sklepu do domu warzywa i owoce najczęściej płuczemy pod wodą z kranu. Jednak okazuje się, że nie zwalczy to wszystkich szkodliwych bakterii, które namnażają się na powierzchni pożywienia. Dlatego warto zastosować do mycia warzyw i owoców wodę utlenioną. Wlewamy do pojemnika około 1/4 szklanki substancji, a resztę dopełniamy zwykłą wodą z kranu. W tym roztworze moczymy warzywa i owoce przez około 20 min. Następnie osuszamy i wkładamy do lodówki.
- Rozcieńczoną wodę utlenioną możemy nakładać na powierzchnie kuchenne i łazienkowe. Substancja świetnie je zdezynfekuje. Dodatkowo można wykorzystać wodę utlenioną do mycia szyb i luster bez smug. Substancję mieszamy ze zwykłą wodą w stosunku 1:5. Opcjonalnie można dodać do mieszaniny także kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Tak przygotowany specyfik przelewamy do butelki z atomizerem i rozprowadzamy po danej powierzchni. W ten sposób z łatwością usuniemy zacieki z mydła.
- Jeżeli na ścianie, suficie lub w zakamarkach wanny zobaczymy charakterystyczne wykwity pleśni, musimy działać od razu. W zwalczaniu tego problemu przyda się woda utleniona. Spryskujemy nią zapleśniałe miejsca. Następnie odczekujemy godzinę, a po tym czasie przemywamy powierzchnię lekko zwilżoną ściereczką i osuszamy. Proces można powtarzać kilkukrotnie.
- Również w kuchni można zastosować wodę utlenioną. Przyda się nie tylko przy czyszczeniu blatów kuchennych, ale usunie z brudu i zdezynfekuje również deskę do krojenia. To właśnie na takiej desce często gromadzą się szkodliwe bakterie. Spryskujemy ją trzyprocentowym roztworem nadtlenku wodoru, a po kilku minutach podstawiamy pod strumień wody i zmywamy pozostałość płynu.
- Woda utleniona wraz z sodą oczyszczoną stworzy silną pastę czyszczącą. Proporcje specyfików dobieramy w ten sposób, aby powstała gęsta papka. Tę mieszankę wykorzystujemy zwłaszcza w czyszczeniu przypalonych garnków. Nakładamy pastę na przypalone miejsca i odczekujemy minimum 30 minut. Jeżeli garnek jest bardzo przypalony, pozostawmy na nim papkę na całą noc. Przypaleniznę ścieramy po tym czasie za pomocą gorącej wody i skrobki.
- W zmywarce z powodu wilgoci i temperatury może rozwijać się pleśń. Zapobiegniemy rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów, jeżeli będziemy często czyścić urządzenie. Najprostszą metodą będzie uruchomienie pustej zmywarki na najwyższą temperaturę. Do jej wnętrza wlewamy sporą ilość wody utlenionej.
- Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, wystarczy przetrzeć jej półki wodą utlenioną. Pozostawiamy na 10 minut, a następnie ścieramy specyfik wilgotną szmatką.
- Również fugi w łazience można myć wodą utlenioną. Szybko rozprawi się ona z grzybem i bakteriami, dodatkowo skutecznie usunie zabrudzenia. Polewamy fugi wodą utlenioną, odczekujemy kilka minut, a potem szorujemy powierzchnię starą szczoteczką do zębów.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements