StoryEditorPORADY DOMOWE

Jak zimą suszyć pranie, żeby było świeże i pachnące? Poznaj proste triki!

07.01.2023., 10:00h

Suszenie prania zimą może okazać się kłopotliwe. Ze względu na niesprzyjającą pogodę, smog, wysoką wilgotność powietrza czy niskie temperatury raczej nie wystawiamy w tym okresie mokrych ubrań na zewnątrz. Jak więc sobie poradzić z suszeniem prania w tym mroźnym, zimowym czasie?

Suszenie prania zimą – w domu czy na zewnątrz?

Problemem w suszeniu ubrań zimą jest duże ryzyko zawilgocenia pomieszczenia, w którym rozwiesiliśmy pranie. Schnące materiały parują, oddając do powietrza wodę, a to podnosi jego wilgotność. Musimy szczególnie uważać, jeżeli w domu mamy problem z prawidłową cyrkulacją powietrza – suszenie ubrań w ten sposób może doprowadzić nawet do rozwoju pleśni na ścianach bądź meblach. Duża wilgoć może także nasilać objawy alergii wziewnych czy astmy. Jeżeli suszone w domu ubrania nieprzyjemnie pachną, oznacza to, że w splotach tkanin pojawiły się szkodliwe mikroorganizmy.

W sprzyjających warunkach – a więc w przypadku braku opadów i niskiego poziomu zanieczyszczenia powietrza – pranie można wystawić na balkon lub taras. Jeżeli mokre ubrania zostaną wystawione na działanie ujemnych temperatur, to będą schnąć praktycznie tak długo, jak w warunkach domowych. To wszystko dzięki procesowi sublimacji – tkaniny początkowo pokryją się szronem, a po czasie zamarznięta woda zacznie parować, co w rezultacie sprawi, że ubranie zacznie schnąć.

Polecane w Internecie triki, jak na przykład suszenie ubrań w piekarniku czy mikrofali są zarówno niebezpieczne, jak i nieefektywne. Tego typu sposoby grożą zapalaniem tkanin bądź ich stopieniem, a dodatkowo zużywają energię, przy czym możemy wysuszyć wyłącznie pojedyncze ubrania. Z kolei suszenie tkanin suszarką trwa naprawdę długo i powinno być stosowane wyłącznie doraźnie.

Dlaczego pranie nieprzyjemnie pachnie?

Z pewnością każdy z nas spotkał się z nieprzyjemnych zapachem unoszącym się ze świeżo wypranych w pralce ubrań. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Przede wszystkim wynika to ze zbyt późnego opróżnienia pralki po zakończeniu jej pracy. Niestety ciasne i wilgotne wnętrze bębna automatu sprzyja uwalnianiu przykrych zapachów. Rozwieszenie takiego prania nie rozwiąże problemu – jedynym rozwiązaniem będzie ponowne upranie tkanin.

Częstą przyczyną śmierdzącego prania jest samo urządzenie. Pralka to idealne miejsce do rozwoju pleśni, innych grzybów czy bakterii. To proces całkowicie naturalny, lecz na dłuższą metę szkodzący naszemu automatowi. Z tego względu należy regularnie dbać o urządzenie. Przede wszystkim nie zamykajmy drzwiczek po zakończonej pracy urządzenia. Poza tym przynajmniej raz w miesiącu sprawdzajmy stan filtra, a dodatkowo włączajmy program z najwyższym stopniem prania, dodając do dozownika litr octu spirytusowego.

Przestrzegaj tych zasad, a twoje pranie będzie pięknie pachnieć!

Dzięki tym kilku trikom nie tylko przyspieszymy suszenie prania zimą w pomieszczeniach, ale także zmniejszymy ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów!

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wirowanie. W jesienno-zimowym okresie warto tę funkcję pralki przeprowadzać dwukrotnie – jako część standardowego programu prania oraz w dodatkowym cyklu. Pamiętajmy jednak, aby uważać w przypadku delikatnych tkanin. Podwójne odwirowywanie pomoże odsączyć większą ilość wody, a to znacząco skróci czas suszenia.

Nie ładujmy również do bębna pralki zbyt wielu ubrań. Jeżeli wypchamy po brzegi wnętrze urządzenia, to wyłącznie obniżymy efektywność prania, a dodatkowo skrócimy żywotność naszej pralki. Poza tym podczas odwirowania odsączona zostanie mniejsza ilość wody, co w konsekwencji oznacza dłuższe schnięcie tkanin.

Dlatego najprostszym rozwiązaniem będzie zakup suszarki bębnowej – ona automatycznie wysuszy ubrania. Na rynku dostępne są także pralki z już wybudowaną suszarką. Takie rozwiązanie szczególnie przyda się osobom, które mają ograniczony metraż, w którym nie zmieszczą się dwa duże sprzęty.

Podczas korzystania z tradycyjnej wiszącej bądź stojącej suszarki, warto zachować większe odstępy pomiędzy rozwieszanymi tkaninami. Dzięki temu pranie wytworzy mniej wilgoci, dodatkowo zapewnimy ubraniom większy przewiew powietrza – w rezultacie wyschną one szybciej. Z tego samego powodu wszystkie materiały z suwakami bądź guzikami pierzemy i suszymy rozpięte.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać o prawidłowej wentylacji i dopływie świeżego powietrza! Pomieszczenie, w którym suszymy pranie, nie może być szczelnie zamknięte, gdyż będzie sprzyjać to rozwojowi pleśni. Po wyschnięciu ubrań warto pokój dobrze przewietrzyć.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:31