StoryEditorJesień nadchodzi

Mandat za palenie gałęzi na posesji – ile można zapłacić?

05.09.2023., 14:00h
Wielkimi krokami zbliża się moment, kiedy działki i ogrody wypełnią się ściętymi gałęziami i suchymi liśćmi. Każdy właściciel takich „śmieci” chce się ich pozbyć w prosty sposób. Czy palenie tego rodzaju odpadów jest legalne?

Zielonych odpadów nie można palić w ogrodach

Suche liście, skoszona trawa czy ścięte gałęzie nie mogą być spalane na naszej posesji. Nie ma to znaczenia, czy jest to ogród, działka prywatna czy ROD. Powód? Wydzielanie się szkodliwego dymu o nieprzyjemnym zapachu. Mimo że dozwolone jest rozpalanie ogniska w celach rekreacyjnych, np. by upiec kiełbaski albo po prostu spędzić czas przy ogniu, musimy w tym celu użyć odpowiedniego drewna na opał, a nie odpadów z własnego ogródka. Takie specjalne drewno opałowe, dzięki wyższej zawartości wody, wytwarza mniej dymu, jest więc bardziej komfortowe do użytkowania w przypadku obecności sąsiadów.

image
Ognisko w ogrodzie a prawo

Kiełbaski z ogniska w ogrodzie? Sprawdź, jaki mandat Ci grozi!

Jaka kara grozi za spalanie gałęzi?

Palenie bio-śmieci jest wykroczeniem, które może być ukarane grzywną nawet do 500 zł. Ponadto, jeśli nasze ognisko znajduje się w miejscu blisko ulicy, a dym uniemożliwi kierowcom dobrą widoczność, mogą zostać wezwane odpowiednie służby. Również sąsiedzi mogą zadzwonić po policję, jeśli wydobywający się z ogródka dym będzie duszący.

Legalne sposoby na pozbycie się odpadów z działki

Jednym z dostępnych sposobów na pozbycie się gałęzi z ogrodu lub działki jest zawiezienie ich do gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Wystarczy zorientować się, w jakim miejscu PSZOK odbiera takie odpady i zawieźć je tam, spakowane w worki. W ten sposób także najlepiej pozbywać się starych konarów drzew, które mają duże gabaryty. Drugim sposobem jest sprawdzenie, kiedy firma wywożąca odpady w okolicy będzie je odbierać. W tym wypadku odpady powinny być zapakowane w odpowiednie worki bio i postawione w dostępnym miejscu na posesji. Warto zapoznać się z harmonogramem wywozu odpadów.

Załóż własny kompostownik!

Jeśli odpady zielone pochodzą ze zdrowych roślin, warto zdecydować się na stworzenie kompostownika. Takie miejsce pozwoli na składowanie własnego nawozu. Jest to również sposób najbardziej ekologiczny, ponieważ resztki roślin wykorzystywane są po raz drugi, a nawóz jest w pełni naturalny. Nie generujemy również dodatkowej emisji Co2 związanej z transportem. Warto jednak ulokować kompostownik zgodnie z obowiązującymi przepisami, dzięki którym przechowywanie bio-odpadów będzie bezpieczne dla nas i dla naszych sąsiadów.

image
Przydatna wiedza

Szambo, kompostownik, śmietnik, studnia: jak ulokować je na działce zgodnie z przepisami?

  

Oprac: Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:50