StoryEditorNowe oznaczenia

Od A+ do G – będą zmiany w sprawie klas energetycznych budynków!

09.07.2024., 13:00h
Sklasyfikowanie budynków od tych o najniższej wydajności energetycznej do tych najbardziej ekologicznych pomoże wyłuskać lokale o najpilniejszych potrzebach remontowych.

Spis treści:

Ile klas energetycznych budynków?

Podział budynków na klasy energetyczne a metodologia

Podział budynków na klasy energetyczne – cel rozporządzenia

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii zapowiada wprowadzenie obowiązku podziału budynków na klasy energetyczne. Te wymogi są związane z unijną dyrektywą o efektywności energetycznej (EPBD). Co zmieni taka informacja? Może być cenną wskazówka dla kupujących nieruchomość, ale także dla samych właścicieli. Wskaże ewentualne możliwości poprawy w zakresie standardu energetycznego danego lokalu.

Ile klas energetycznych budynków?

Projekt zakłada podział budynków na osiem klas energetycznych. Podstawą klasyfikacji jest wysokość wskaźnika EP, czyli zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Zakres zaczyna się od klasy najwyższej A+, następnie: A, B, C, D, E, F i najniższa G (oznacza budynek o najgorszych właściwościach energetycznych). Klasy A+ i A odpowiadają budynkom wytwarzającym zerową emisję dwutlenku węgla na miejscu z paliw kopalnych. Ta klasyfikacja ma być jednakowa dla wszystkich krajów w UE.– Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G pozwoli w przyszłości na objecie programami wsparcia w szczególności budynków, w których znajdują się gospodarstwa domowe będące w trudnej sytuacji, a także budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej oraz budynków położonych na obszarach wiejskich. Szczegółowo kwestie te zostaną ujęte w Krajowym planie renowacji budynków. Ma to prowadzić do ciągłej poprawy efektywności energetycznej budynków, poprzez wprowadzenie systemu zachęt do przeprowadzania modernizacji – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Przeczytaj także: Termomodernizacja domu 2024: ile pieniędzy można dostać?

Podział budynków na klasy energetyczne a metodologia

W projekcie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii znalazły się ważne informacje o metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Podczas realizacji świadectwa charakterystyki energetycznej przez osoby uprawnione konieczne będzie wykorzystanie istniejącej dokumentacji technicznej oraz przeprowadzenie kontroli na miejscu lub w wyjątkowych sytuacjach kontroli zdalnej z wykorzystaniem środków umożliwiających inspekcję wizualną. Regulacje te mają zniwelować ryzyko nadużyć – obowiązek odbycia kontroli na miejscu ma zagwarantować transparentność. Projekt rozporządzenia wskazuje także na potrzebę wprowadzenia nowych wzorów świadectw charakterystyki energetycznej.

image
Ile klas energetycznych budynków?
FOTO: Envato Elements

Podział budynków na klasy energetyczne – cel rozporządzenia

Celem wprowadzenia w Polsce tej klasyfikacji jest znalezienie domów, które należy poddać termomodernizacji, ponieważ są nieodpowiednio ocieplone. Klasy energetyczne mogą być też kryterium przyznawania rozmaitych dotacji. Dzięki określeniu klasy energetycznej właściciel budynku dostaje jasną informację, co należy zrobić, aby polepszyć stan swojej nieruchomości. 

Przeczytaj także: Mieszkasz w starym domu na wsi? Sprawdź, czy UE każe ci go wyremontować! 

Te działania mają pomóc w oszczędzaniu ciepła i energii w kraju, a także minimalizować emisję gazów cieplarnianych w budynkach. 

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:18