StoryEditorWokół domu

Pompa ciepła a deszcz: co się stanie, gdy zostanie zalana?

Pompy ciepła instalowane są na zewnątrz budynku, nieco ponad poziomem gruntu. W związku z tym wystawione są na działanie warunków atmosferycznych, w tym deszczu. Co się może stać, gdy ulewa zmoczy pompę ciepła?

Spis treści:

Na czym zamontować pompę ciepła? 

Pompa ciepła to urządzenie zaprojektowane tak, by mogło być instalowane na zewnątrz budynku. Niekiedy montuje się ją na specjalnych wspornikach wprost na ścianie budynku, wiele osób decyduje się jednak ustawić maszynę na ziemi. Takie miejsce należy odpowiednio przygotować, bowiem pompa ciepła powinna stać na stabilnym, równym podłożu. Konieczny będzie zatem odpowiednio głęboki fundament, dostosowany do konstrukcji i wymiarów maszyny, którą będzie podtrzymywał. 

Czy pompa ciepła uszkodzi się od deszczu? 

Ponieważ pompy ciepła są urządzeniami zewnętrznymi, producenci zapewniają, że deszcze, a nawet srogie ulewy są im niestraszne. Obudowa maszyny nie powinna zatem ulec uszkodzeniu wskutek działania warunków atmosferycznych. Co innego jednak, gdy pojawia się zagrożenie skrajnymi zjawiskami pogodowymi. 

Przeczytaj także: Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o bon energetyczny! Do kiedy?

Czy pompa ciepła może być zalana? 

Jeżeli dla terenu, na którym mieszkamy, pojawiają się ostrzeżenia przed powodzią, warto zatroszczyć się o zabezpieczenie pompy ciepła - maszyny, której montaż zwykle wymaga dużej inwestycji. Nie wszyscy producenci gwarantują bowiem, że urządzenie przetrwa zanurzenie w wodzie. W takiej sytuacji może dojść do uszkodzenia układów elektronicznych, a w efekcie do zalania i trwałego zepsucia pompy ciepła. 

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zalaniem? 

Mając czas i środki, by zabezpieczyć pompę ciepła przed zalaniem, warto zrobić to profesjonalnie. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o pomoc serwisanta, zdemontować urządzenie i zabezpieczyć w miejscu, w którym nie będzie narażone na działanie wody. Następnie należy zadbać o rury, prowadzące od pompy do wnętrza domu: owinąć je folią i zakleić taśmą, a najlepiej także zastawić czymś ciężkim. Tak przygotowana instalacja pompy ciepła powinna wytrzymać ewentualne zalanie. 

Przeczytaj także: Nie lubisz sąsiada? Dowiedz się, jak wysoki płot możesz postawić!

Co zrobić po zalaniu pompy ciepła? 

Pechowy przypadek lub nagłe zagrożenie mogą sprawić, że nie zdążymy zabezpieczyć pompy ciepła i zostanie ona zalana. Co wówczas robić? Gdy upewnimy się, że w domu jest bezpiecznie, należy wezwać serwisanta, który oceni, czy urządzenie nadaje się do pracy. Nie wolno samodzielnie go włączać, bowiem jeżeli woda uszkodziła pompę, nawet po osuszeniu podłączenie jej do prądu może doprowadzić do porażenia. Co więcej, jest bardzo prawdopodobne, że część elementów maszyny trzeba będzie wymienić. Narażenie na kontakt z wodą przyspieszy bowiem korozję i niewykluczone, że urządzenie szybko się zepsuje.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 17:19