StoryEditorBudowa ogrodzenia

Nie lubisz sąsiada? Dowiedz się, jak wysoki płot możesz postawić!

Sąsiedzkie życie nie zawsze jest łatwe... Jeżeli chcesz odgrodzić się solidnym płotem, lepiej uważaj – jego wysokość musi być zgodna z przepisami! Jakie są wytyczne w tym zakresie? Czy na budowę wysokiego płotu trzeba mieć pozwolenie?

Spis treści:

Jak się przygotować do budowy płotu? 

Jeżeli chcesz postawić ogrodzenie lub wymienić płot na nowy, dobrze się do tego przygotuj. Chodzi nie tylko o zakupy w sklepie budowlanym! Zacznij od zastanowienia się, czego oczekujesz od swojego płotu. Czy ma wygłuszać hałas, zapewniać prywatność, izolować od sąsiadów? Ma być skromny czy reprezentacyjny, mieć ciekawą formę czy zapewniać funkcjonalność? Warto to wszystko przemyśleć, bowiem może się okazać, że wymarzone ogrodzenie z internetowych zdjęć zupełnie nie spełnia funkcji, na jakich nam zależy! Nie bez znaczenia jest też estetyka. Choć naprawdę ładne jest to, co się komu podoba, dobrze zadbać o to, by płot pasował do domu i jego otoczenia. 

Jaka jest przeciętna wysokość płotu? 

Nie ma określonej minimalnej wysokości płotu. Ogrodzenie może sięgać kolan i będzie zgodne z prawem – takie płotki spotykamy czasem np. na ogródkach działkowych. Standardowo jednak buduje się płoty o wysokości 150-180 cm. Pozwalają zachować prywatność, są przy tym wygodne. Należy bowiem pamiętać, że zbyt wysoki płot może zaciemnić działkę i sprawić, że np. na parterze domu będzie mniej światła. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich nieruchomości. Na większych placach można pozwolić sobie na płot o wysokości 170-200 cm, szczególnie w sytuacji, gdy dom jest odsunięty od ogrodzenia. 

Przeczytaj także: Odległość od sąsiada po nowemu. Jaki dystans należy zachować?

Jak liczy się wysokość płotu? 

Przygotowując się do postawienia płotu należy pamiętać, że jego wysokość nie jest tożsama z wymiarem paneli ogrodzeniowych. Do wysokości płotu wlicza się bowiem podmurówkę, która jest jego nieodzownym elementem. Dopiero po zsumowaniu tych dwóch wartości otrzymamy realną wysokość - także w świetle prawa, co jest istotne, gdy zależy nam na wysokim ogrodzeniu. 

Jak wysoki może być płot na działce? 

Marzysz o wysokim płocie? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować to marzenie. Jest jednak jeden warunek: ogrodzenie nie może być wyższe niż 220 cm. Tylko wtedy można postawić je bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. 

Kiedy trzeba mieć pozwolenie na budowę płotu? 

Płoty o maksymalnej wysokości 220 cm mogą być stawiane na działce bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Trudniej robi się, gdy chcemy wznieść wyższe ogrodzenie. Nie jest to jednak niemożliwe. W sytuacji, gdy chcemy postawić płot o wysokości powyżej 220 cm, należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i odczekać 21 dni. Zwykle decyzja ma formę “milczącej zgody”: to znaczy, że jeżeli w ciągu 3 tygodni urzędnicy nie sprzeciwią się inwestycji, można przystąpić do budowania ogrodzenia.

Przeczytaj także: Domek letniskowy na wsi a prawo budowlane: co trzeba wiedzieć?

 

Jakie wytyczne musi spełnić płot? 

Jak już wiemy, nie ma wymagań co do minimalnej wysokości płotu, a jeśli niestraszne nam uzyskanie pozwolenia na budowę, również maksymalny wymiar nie stanowi problemu. Prócz tego są jeszcze dwa kryteria, które musi spełnić każde ogrodzenie: 

  • nie może być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt (poniżej 1,8 m wys. nie można montować ostro zakończonych elementów np. grotów), 
  • bramy oraz furtki muszą się otwierać do wewnątrz działki, a ich minimalna dopuszczalna szerokość to 240 cm dla bramy i 90 cm dla furtki.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. listopad 2024 10:46