StoryEditorWokół domu

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków: co bardziej opłaca się na wsi?

Choć decyzja o sposobie odprowadzania nieczystości może wydawać się jedną z mniej istotnych kwestii podczas budowy domu, w rzeczywistości wcale tak nie jest! Wybór, który podejmiemy, przełoży się na późniejszy komfort oraz poniesione koszty. Jaka opcja lepiej sprawdzi się w wiejskim domu: szambo czy oczyszczalnia?

Jakie są możliwości odprowadzania nieczystości na wsi? 

Istnieje kilka możliwości odprowadzania ścieków z domu. Pierwsza z nich to kanalizacja. O tę jednak dziś nadal trudno na wsiach, nawet w tych większych. Rok temu Portal Samorządowy opublikował dane GUS, z których wynika, że na wsiach skanalizowanych jest 40 proc. budynków. Pozostaje zatem wybór indywidualnego sposobu odprowadzania ścieków: szambo lub przydomowa oczyszczalnia. 

Jakie zalety ma szambo w domu na wsi? 

Ogromną zaletą szamba jest to, że może ono być usytuowane niemal na każdej działce. Przepisy przewidują, że powinno znajdować się w odległości 5 metrów od drzwi i okien budynku mieszkalnego, 15 metrów od studni oraz 7,5 metra od granicy działki. 

Przeczytaj także: Szambo, kompostownik, śmietnik, studnia: jak ulokować je na działce zgodnie z przepisami? 

Koszty szamba są uzależnione od jego wielkości. Można wybrać szambo jedno- lub dwukomorowe, najczęściej betonowe. Ten drugi typ może być opróżniany rzadziej, zatem jeżeli wiemy, że za każdorazowe wywiezienie szamba będziemy musieli zapłacić, warto rozważyć wybór takiej konstrukcji. Koszt takiego szamba to 2000-3000 zł. Niektóre firmy oferują montaż w cenie zakupu. 

Oczyszczalnia ścieków - czy to się sprawdzi w wiejskim domu? 

Alternatywą dla szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. To system złożony z osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego, które zamieniają nieczystości w wodę w naturalnym procesie rozkładu. Takie rozwiązanie jest zatem bardziej ekologiczne. Jednak zbudowanie przydomowej oczyszczalni jest trudniejsze, niż wybudowanie szamba, gdyż trzeba spełnić odpowiednie warunki. Oczyszczalnia może powstać, jeżeli osadnik gnilny będzie oddalony od studni o co najmniej 15 metrów, a ciąg drenów - co najmniej 30 metrów. Przed jej wybudowaniem inwestor musi sprawdzić przepuszczalność gruntu oraz poziom wód gruntowych. Jeżeli ścieki mają być odprowadzane do gruntu, urządzenia rozsączające powinny znajdować się co najmniej 1,5 metra ponad poziomem wód gruntowych. 

Ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni? 

Koszty wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków są większe niż koszty szamba. Sam projekt takiej instalacji to już kilkaset złotych. Portal Instalacje Budowlane podaje, że koszt budowy przydomowej oczyszczalni dla 4-5 osób wynosi:  

  • z drenażem rozsączającym: 6 000-8 500 zł 
  • hydrobotaniczna: 12 000-18 000 zł
  • złoże biologiczne: 6 500-22 000 zł
  • osad czynny: 11 000-18 600 zł. 

Co się bardziej opłaca: szambo czy oczyszczalnia? 

Porównując koszty budowy, zdecydowanie bardziej atrakcyjne wydaje się szambo. Jednak warto wziąć pod uwagę również koszty ekspolatacji. Przepisy mówią, że szambo należy opróżniać co dwa tygodnie. Koszt szambiarki to około 250-300 zł za m3 nieczystości. Warto zatem przeliczyć, ile będziemy musieli wydać na utrzymanie tego zbiornika, biorąc pod uwagę jego pojemność oraz lokalne koszty usługi (różnią się one od siebie w zależności od regionu). Na długim dystansie bardziej opłacalna okazuje się przydomowa oczyszczalnia. Nie trzeba wywozić z niej nieczystości, należy tylko raz na dwa lata usunąć pozostałości z osadnika gnilnego, co kosztuje ok. 300 zł. Na co dzień należy stosować w oczyszczalni preparaty bakteryjne, które regulują jej pracę. Koszt ich zakupu to około 100 zł rocznie.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 06:38