StoryEditorDomowe metody

Zielony osad na elewacji i płytkach – jak się go pozbyć?

27.03.2024., 08:00h
Nawet najpiękniejsza elewacja może zostać oszpecona przez niezbyt estetycznie wyglądający zielony osad. Zdarza się to nawet w tych najbardziej wypieszczonych projektach. Jak temu zaradzić?

Zielony nalot na elewacji to glony i mech, które pojawiają się w miejscach dotkniętych wilgocią. Niestety, wraz z nimi często wyrastają grzyby i pleśń, które mogą być źródłem reakcji alergicznych i stanowią zagrożenie dla zdrowia. Ponadto, szpecą elewację i niezbyt dobrze wyglądają, dlatego warto się ich pozbyć!

Dlaczego glony i mech pojawiają się na elewacji?

Zielony nalot zwykle rozrasta się na północnych i wschodnio-północnych ścianach. Proces przyspiesza niewłaściwe zabezpieczenie elewacji przed wilgocią lub brak zastosowania tynku o dobrej paroprzepuszczalności. Narażone są także ściany, które nie były dostatecznie ogrzewane. Ani mech, ani glony czy grzyby nie wyrosną tam, gdzie jest sucho. Warto więc zadbać o odpowiednie warunki już wcześniej.

Mycie zielonego osadu

Zawsze można użyć specjalistycznego specyfiku do mycia elewacji, który nie uszkodzi farby. Sprawdzi się także myjka ciśnieniowa lub domowe sposoby, jak sól kuchenna połączona z wodą w równych proporcjach. Mycie elewacji można przeprowadzić także z użyciem mikstury złożonej z soli kuchennej, sody oczyszczonej, octu i amoniaku. Uwaga: uprzednio należy testować mieszanki na małej powierzchni. 

image
Parkowanie auta

Jakie są zasady parkowania pod domem jednorodzinnym? Kto i kiedy może to robić?

Gdzie jeszcze pojawia się mech?

Niechciany mech pojawia się także na płytkach, w szczelinach pomiędzy kamiennymi płytami, w fugach, na drewnianych deskach. Aby się go pozbyć, można użyć gorącej wody po prostu, mydła, wody z płynem do mycia naczyń, wody z sodą lub z solą. Na przykład – dobrze jest wymieszać 3 łyżki sody oczyszczonej z 1 łyżką wody i taką pastę nakładać na powierzchnię, a następnie usuwać ją szczoteczką do zębów. Podczas tych działań potrzeba dokładności i dużej dozy cierpliwości.

Domowy preparat na mech

W pierwszym kroku usuwamy mech mechanicznie, ale delikatnie, aby nie naruszyć powierzchni. Następnie nakładamy specyfik, który wykonujemy samodzielnie. Wystarczy połączyć sodę oczyszczoną z wodą. Spryskujemy takim preparatem newralgiczne miejsca i zostawiamy na kilka godzin. Na koniec myjemy płytki czy podłogę i wycieramy do sucha. Można także użyć roztworu octu jabłkowego i wody w proporcjach 1:2. W przypadku naturalnego kamienia należy stosować środki dedykowane takim delikatnym powierzchniom. Aby pozbyć się mchu na dobre, warto zaimpregnować te miejsca za pomocą profesjonalnych środków.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 19:47