StoryEditorUważaj na kleszcze

Borelioza to straszna choroba! Jakie zioła mogą być wsparciem farmakoterapii?

06.09.2023., 10:00h
Ciepła, letnia pogoda zachęca do długich wycieczek na łonie natury. Mogą one jednak skończyć się wkłuciem kleszcza, a w najgorszych przypadkach boreliozą. Ustaloną przez lekarza farmakoterapię możemy wesprzeć zażywaniem ziół. Jakie rośliny wybrać? Czym jest protokół Buhnera?

Objawy boreliozy

Dla tej choroby charakterystyczne jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza, które nazywane jest rumieniem wędrującym. Obserwujemy je najczęściej w ciągu kilku pierwszych dni, do tygodnia. Warto pamiętać, że rumień wędrujący nie dotyka wszystkich zakażonych. Inne powszechne objawy to zmęczenie, zawroty i ból głowy. Już wtedy warto udać się do lekarza, aby skonsultować z nim stan swojego zdrowia.

Borelioza – jakie zioła mogą pomóc?

Poza zaleconą przez lekarza farmakoterapią, możemy sięgnąć również po zioła. Powinny one mieć działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Ważne jest, aby pamiętać, że borelioza może symulować większość znanych nam chorób i atakować wiele narządów oraz układów.

Jak czytamy na stronie wylecz.to, w leczeniu boreliozy zastosowanie znajdują:

  • Rdestowiec japoński, który hamuje zapalenie i uwalnianie toksyn przez bakterie.
  • Żeń-szeń syberyjski, który wspomaga przewodzenie tlenu do mózgu, co prowadzi do szybszej regeneracji.
  • Traganek błonisty, wrotycz i kurkuma pobudzają układ immunologiczny i działają antybakteryjnie.
  • Czystek ma potwierdzone naukowymi badaniami lecznicze działanie. Jest idealny do stosowania na co dzień, nawet jeśli nie wiemy, że jesteśmy zakażeni boreliozą. Działa grzybobójczo, wspomaga antybiotykoterapię i ma właściwości przeciwutleniające.
  • Kolcorośl i szczeć pospolita wspomagają regeneracje tkanki chrzęstnej i hamują stany zapalne w stawach, działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie.
  • Winorośl zalecana jest do stosowania z rdestowcem, ponieważ wzmacnia jego działanie i daje efekty podobne do antybiotyków.

image
Sezon na kleszcze

Jak się ustrzec przed kleszczami? Poznaj sprawdzone sposoby leśniczego!

Borelioza a protokół Buhnera – co to jest?

Stephen Buhner to amerykański fitoterapeuta, który opracował metodę leczenia boreliozy przebadanymi klinicznie ziołami. Jego kuracja opiera się w pełni na naturalnym leczeniu. Protokół Buhnera można stosować równolegle z antybiotykoterapią zaleconą przez lekarza. Autor poleca trzy rośliny. Są to: andrographis paniculata, rdestowiec ostrokończysty i vilcacora (koci pazur). Cała terapia polega na eliminacji krętków odpowiedzialnych za przenoszenie choroby, odbudowie układu immunologicznego, odbudowie kolagenu i leczeniu objawowym dolegliwości, które występują u pacjenta. Rośliny proponowane przez Buhnera mają działanie wzmacniające, oczyszczające, przeciwzapalne, stymulujące układ odpornościowy. Chronią komórki śródbłonka naczyń krwionośnych i hamują rozwój koinfekcji. Dodatkowo działają odtruwająco na organizm.

Borelioza – czy zioła wystarczą?

Najnowsze badania pokazują, że najskuteczniejszym działaniem w leczeniu boreliozy jest połączenie antybiotykoterapii, ziołoterapii i stosowanie diety przeciwgrzybiczej. Ważne jest, aby chęć wprowadzenia terapii ziołowej skonsultować z lekarzem. Dodatkowo nie ma danych na temat wpływu ziołolecznictwa na dzieci, ponieważ nie przeprowadzano na nich badań, dlatego włączenie ziół do leczenia dziecka należy skonsultować z lekarzem pediatrą.

image
Zioła w ogrodzie

Zostań zielarką już teraz! Kiedy zbierać i jak przechowywać zioła?

Oprac. Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 17:58