StoryEditorObchody Bożego Ciała

Kwiaty na Boże Ciało: jakie wybrać i jak je przechować? Jak szybko zrobić koszyczek DIY?

Nie sposób wyobrazić sobie procesję Bożego Ciała bez dziewczynek sypiących kwiatki. Wiele mam przygotowuje się wcześniej do tego dnia, gromadząc i susząc płatki kwiatów, by w dzień tego święta wręczyć córce wypełniony koszyczek. Co warto wiedzieć o kwiatkach na Boże Ciało? W jaki sposób zrobić koszyczek na ostatnią chwilę?

Sypanie kwiatów w Boże Ciało: jakie ma znaczenie? 

W tradycyjnej procesji z okazji Bożego Ciała biorą udział różne grupy, które mają wyznaczone szczególne zadania. Wśród nich jest także grupa dziewczynek sypiących kwiaty. Zwykle są to dziewczynki, które w danym roku przystąpiły do I komunii świętej, zdarza się jednak, że kwiaty sypią dzieci świętujące rocznicę tego wydarzenia. W niektórych parafiach księża dopuszczają wszystkie dziewczęta w określonym przedziale wiekowym. Wysypują one z koszyczków płatki kwiatów, po których idzie kapłan, niosący monstrancję. Zgodnie z tradycją ten gest miał symbolizować powitanie godnej osoby, a ten, kto kroczył po kwiatach, był bardzo ważny.

Jakie kwiaty wybrać do koszyczka na Boże Ciało? 

Wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na to, jakie kwiaty włożyć do koszyczka na Boże Ciało. Kluczowa jest ich dostępność. Z tego powodu bardzo często dziewczynki rozsypują płatki róż, które nie tylko pięknie pachną i ładnie wyglądają, ale też są zwykle łatwo dostępne w czasie tego święta. Inne kwiaty, które warto włożyć do koszyczka dziecku sypiącemu płatki w Boże Ciało to na przykład: 

  • piwonie, 
  • margerytki, 
  • chabry, 
  • bratki, 
  • nagietki, 
  • rumianki, 
  • akacje, 
  • goździki. 

Przeczytaj także: Kiedy jest Boże Ciało 2023?

Kiedy zbierać kwiaty na Boże Ciało i jak je przechowywać? 

Najlepiej byłoby, by kwiaty sypane w dzień Bożego Ciała były świeże. Pomarszczone i brzydko zasuszone płatki nie mają bowiem walorów estetycznych. Najlepiej zbierać je, gdy już opadnie rosa, ale nie nadejdzie największy upał. Warto obcinać kwiat z kawałkiem łodygi. Można to zrobić dzień przed Bożym Ciałem lub w dniu święta, jeśli procesja zaplanowana jest później. Jeśli zrywamy kwiaty dzień wcześniej, należy oderwać płatki i umieścić je w papierowej torbie. Ważne, by opakowanie było przewiewne - może to być także woreczek z juty, lnu lub innego naturalnego materiału. Tak przygotowane płatki przechowujemy w chłodnym miejscu, np. w lodówce lub pomieszczeniu o niższej temperaturze: spiżarni czy piwnicy. 

Przeczytaj także: Czy w Boże Ciało 2023 będą otwarte sklepy? Gdzie zrobić zakupy w długi weekend?

Jak zrobić koszyczek do sypania kwiatów na Boże Ciało? 

Do sypania kwiatów potrzebny będzie dziecku koszyczek, w którym będzie niosło część zebranych płatków. Do takiego koszyczka katechetka lub rodzic może dosypywać kwiaty w trakcie procesji, jeśli dziewczynka wysypie już wszystko. Możemy przy tej okazji wykorzystać ten sam pojemnik, którego używamy do wielkanocnej święconki, ale można również pokusić się o zrobienie czegoś własnoręcznie tylko na tę okazję. 

Koszyczek na kwiaty dla dziewczynki na Boże Ciało możemy zrobić z arkusza papieru o wymiarach 30x30 cm. W zależności od tego, jaką metodę wybierzemy, mogą być potrzebne również nożyczki i klej, jednak pudełko składane metodą origami obędzie się bez tych akcesoriów. Za pomocą dziurkacza możemy zrobić w pudełku otwory i przeciągnąć przez nie wstążkę, by pudełko było wygodniejsze w trzymaniu lub możliwe do zawieszenia na szyi. 

Drugą opcją jest przerobienie starego pudełka po dziecięcych butach. Wystarczy pomalować je kryjącą białą farbą lub okleić białym albo kremowym papierem do pakowania, najlepiej bez wzorów. Również w takim pudełku można zrobić dziurki i przeciągnąć wstążkę. 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Pixabay

materiał video: instagram

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 10:58