StoryEditorFilm o wsi

„Sami swoi. Początek” już w kinach. Warto wybrać się na seans?

26.02.2024., 14:59h
W najnowszym filmie Artura Żmijewskiego zostały przedstawione losy słynnych rodów Kargulów i Pawlaków przed przesiedleniem z Kresów na Ziemie Odzyskane. Czy film zbiera pozytywne oceny?

Zmierzenie się z ikonicznymi postaciami i znaną każdemu Polakowi historią nie było łatwe. Widzowie są podzieleni, jak zawsze. Jednak wielu z nich podkreśla, że nie warto porównywać najnowszej produkcji z kultową trylogią. To film osobny, zabawny, swojski i ciepły, ale także głęboko refleksyjny. Ukazuje życie na wsi, jej piękno, ale i bolączki. Film pozostawia sporo refleksji nad życiem. Dużą rolę odgrywa wspaniała scenografia i stroje, dzięki którym oddano specyficzny klimat wsi z tamtego okresu.

„Sami swoi. Początek” – prequel

To film ukazujący losy ludzi żyjących na wschodzie Polski. Trzeba przyznać, że aktorzy grający młodego Kargula i Pawlaka świetnie oddali charaktery swoich postaci. Popisali się także językowo, brawurowo naśladując melodię owoczesnej gwary. – To jest film, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno ci, którzy bardzo dobrze znają historię rodu Pawlaków i Karguli, jak i ci, dla których są zupełnie obcy, bo będą mogli sobie od tego zacząć – podkreśla Karol Dziuba grający Władysława Kargula.

Film „Sami swoi. Początek” w reżyserii Artura Żmijewskiego można oglądać w kinach w całej Polsce od 16 lutego. Film już teraz okazał się hitem, bo zebrał sporą ilość widzów: – Film, który grany jest zaledwie od dziesięciu dni, zgromadził już ponad półmilionową widownię – czytamy w mediach społecznościowych. Akcja dzieje się w Krużewnikach. To sentymentalna podróż do dzieciństwa i młodości słynnego Pawlaka i Kargula. Większość zdjęć do filmu "Sami Swoi. Początek" powstała w Parku Etnograficznym w Tokarni.

„Sami swoi. Początek” – o czym jest?

Początek” to prequel kultowej trylogii („Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”), czyli opowiada wydarzenia wcześniejsze. Po obejrzeniu filmu już wiemy, jak zaczął się słynny spór. Poznajemy historię dwóch rodzin zanim przeniosą się do powojennej Polski.

image
Gwiazdy na wsi

Anna Szymańczyk, Zośka ze "Znachora" dostrzega piękno polskiej wsi

„Sami swoi. Początek” – czy wydarzenia są wzorowane na prawdziwych?

Scenariusz powstał na podstawie książki „Każdy żyje jak umie”, autorstwa Andrzeja Mularczyka. To ten sam pisarz, który stworzył scenariusze do kultowych części filmu. Okazuje się, że inspiracją dla trylogii i jej prequela były prawdziwe wydarzenia. Pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka jest stryj Andrzeja Mularczyka. Jan Mularczyk osiedlił się w Tymowej na terenie Dolnego Śląska i był jedną z wielu osób opuszczających domy na Kresach.

"Sami swoi. Początek” – opinie

Najtrafniejszą opinię można wyrobić sobie jedynie po obejrzeniu filmu. Wiele osób wystawia pozytywne noty, ponieważ film stanowi dobre kino obyczajowe z elementami melodramatu i kina wojennego. Zachwyca nie tylko rola główna, ale także kreacja stworzona przez Zamachowskiego, Bakę, Annę Dymną. Świetnie zostały zagrane postacie kobiece Mani i Nechajki.

„Sami swoi. Początek” – najlepsi aktorzy

Reżyser zebrał ekipę świetnych aktorów. Na ekranie zobaczymy takie gwiazdy, jak: Adam Bobik, Karol Dziuba, Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojciech Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency.

„Sami swoi” – kultowa komedia

Przypomnijmy, w produkcji z 1967 roku w Kazimierza Pawlaka wcielił się uwielbiany Wacław Kowalski, a w Władysława Kargula – Władysław Hańcza. Młodzi aktorzy mieli więc bardzo trudne zadanie do wykonania. Zdjęcia do filmu realizowano w Dobrzykowicach, Lubomierzu, Czernicy Wrocławskiej oraz Strzeblowie. Komedia przedstawia losy dwóch zwaśnionych rodzin, Kargulów i Pawlaków.

Angelika Drygas

Źródło i fot. Sami swoi. Początek/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 16:11