StoryEditorPrzepis na nalewkę

Nalewka z mięty jak od Justyny z "Rolnicy. Podlasie". Poznaj przepis

15.11.2023., 18:00h
Miętówka to jedna z tych nalewek, które mają ciekawe właściwości prozdrowotne. Ostatnio Justyna Maciorowska z programu "Rolnicy. Podlasie” zrywała miętę, aby rozpocząć "produkcję" tego leczniczego trunku. Jak go przyrządzić?

Justyna Maciorowska, uczestniczka programu "Rolnicy. Podlasie" już wiele razy dała się poznać jako zaradna mama i gospodyni. Jest rolniczką z wielkimi pasjami. Wypieka pyszne sękacze i robi domowe nalewki.

Justyna z "Rolnicy. Podlasie"

Kreatywna rolniczka jest żoną Łukasza. Mieszają we wsi Ciemnoszyje, wychowują trzech synów i córkę. Prowadzą gospodarstwo rolne, w którym hodują bydło przeznaczone głównie na produkcję mleka. Rodzinę poznaliśmy, gdy dołączyła do III sezonu produkcji. Justyna z wykształcenia jest pielęgniarką i swoje umiejętności wykorzystuje do opieki nad cielętami, np. stworzyła autorski program szczepień. Jest oddana rolnictwu, które szybko stało się jej prawdziwą pasją.

image
"Rolnicy.Podlasie"

Justyna z "Rolnicy. Podlasie" wyczarowuje nalewki i sękacze

Nalewki od Justyny z "Rolnicy. Podlasie"

W odcinku pt. ”Dary jesieni” programu „Rolnicy. Podlasie” gospodarze nazrywali miętę do wyrabiania domowej nalewki. Choć nie znamy ich przepisu, proponujemy inną recepturę. Nalewkę z mięty można spożywać w razie niestrawności, zatrucia poakrmowego, bólu stawów, czy bólu głowy związanego z napięciami. Jest to produkt leczniczy, zatem nie należy przekraczać ilości do 50 ml dziennie. Nie zaleca się jej konsupcji osobom z wrzodami żołądka, dwunastnicy, z niewydolnością nerek, kamicą nerkową, przepukliną przełyku, ani dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Oczywiście, nie powinni po nią siegać ci, którzy wykluczyli alkohol ze swojej diety.

Przepis na nalewkę miętową na spirytusie

Składniki:

  • 600 ml spirytusu 95 proc.,
  • 500 ml wody,
  • 70 g świeżych łodyg mięty (zielone liście bez brązowych przebarwień),
  • 300 g cukru lub miód,
  • duży, szczelny słój,
  • filtry, ściereczki muślinowe lub kilka warstw gazy do przecedzenia nalewki,
  • butelki na nalewki.

Miętę myjemy, osuszamy i kroimy gałązki na kilkucentymetrowe kawałki. Roślinę zalewamy spirytusem lub wódką, szczelnie zakręcamy słoik i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce (nie na parapecie). Od czasu do czasu kołyszemy zawartością. Po 7-10 dniach miksturę filtrujemy mieszamy ze schłodzonym syropem cukrowym. Jak go zrobić? Łączymy wodę z cukrem i ją gotujemy, mieszamy do uzyskania konsystencji syropu, po czym studzimy. Miętówkę przelewamy do czystych do butelek.

Mięta – dlaczego jest zdrowa?

Miętę pijemy w stanach bólowych, zwłaszcza żołądka, w razie niestrawności czy przeziębienia. Mięta działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, rozkurczowo, żółciopędnie, wiatropędnie. Do tego wszystkiego pobudza apetyt, obniża ciśnienie krwi, niweluje wzdęcia. Swoje właściwości zawdzięcza składowi. Zawiera drogocenne flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, garbniki, witaminę C, magnez, cynk, selen i mentol. Jest także pomocna w łagodzeniu kaszlu, migreny, zapaleń dziąseł i gardła. Można ją zaparzyć lub przygotować z niej syrop.

image
Natura wokół nas

Syrop z mięty – jak go zrobić? Na co pomaga?

Oprac. Angelika Drygas

przepis: zywienie.abczdrowie.pl

fot. Justyna i Łukasz, Gospodarstwo Rolne Ciemnoszyje/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:48