StoryEditor"Rolnik szuka żony"

Niezwykłe zamki i pałace z polskiej wsi znane też z "Rolnik szuka żony"

19.11.2022., 18:00h

Program "Rolnik szuka żony" jest obecny w telewizyjnej jedynce od 2014 roku. Od wyemitowania pierwszych odcinków programu minęło 8 lat, a produkcja nie przestaje zaskakiwać widzów pomysłami na aranżację randek. W których zamkach i pałacach randkowali uczestnicy "Rolnik szuka żony"?

Pałac Romantyczny w Turznie

Wiele pałaców i zamków z różnych części Polski pojawiało się w programie "Rolnik szuka żony". W obecnej 9 edycji widzowie mogli podziwiać przepiękny, biały Pałac Romantyczny zlokalizowany w miejscowości Turzno w woj. kujawsko-pomorskim. Obiekt został wybudowany w latach 20 XIX w. i od zawsze był zamieszkiwany przez ludzi światowej sławy. W Pałacu bywali m.in. Fryderyk Chopin, Artur Zawisza Czarny, czy gen. Józef Haller. Budynek jest położony pośród 16 hektarowego parku, a w jego kompleksie znajduje się również mała kapliczka, przypominająca zamek. W czasie drugiej wojny światowej Pałac Romantyczny służył jako szpital polowy, by tuż po jej zakończeniu przeistoczyć się w szkołę powszechną, funkcjonującą do roku 2006. Obecnie Pałac w Turznie jest rozbudowanym kompleksem parkowo-pałacowym, który tworzy idealny klimat do zawierania związków małżeńskich i pierwszych znajomości.

Pałac Folwark Łochów

Kolejny, urokliwym miejscem, w którym odbywały się zdjęcia m.in do 3 edycji "Rolnik szuka żony", jest Pałac Folwark Łochów w Łochowie (woj. mazowieckie), który został zbudowany w 1830 roku na zamówienie Józefa hrabiego Hornowskiego. Budynek od początku istnienia należał arystokracji. Właścicielami Pałacu w Łochowie byli po Hornowskim, Downarowicze, Zamoyscy i Kurnatowscy. Ze względu na pokrewieństwo z Józefą Hornowską częstym gościem pałacu był romantyczny wieszcz Cyprian Kamil Norwid. W dwudziestoleciu międzywojennym doszło do podziału majątku, którego właściciele zostali zapamiętani jako bardzo dobrzy gospodarze. Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez państwo i mieściły się w nim świetlica oraz poczta, a mieszkali robotnicy. Majątek niszczał wraz z upływem lat, tracąc kolejne elementy zabudowy, jednak na początku XXI wieku został odrestaurowany i odbudowany przez firmę deweloperską. Aktualnie stanowi piękny zespół pałacowo-parkowy cieszący oko gości.

Pałac w Małej Wsi

Kolejnym pałacem z województwa mazowieckiego, w którym nagrywano odcinki do 6 edycji programu "Rolnik szuka żony" jest Pałac w Małej Wsi. Również ta budowla należała do znamienitym rodzin m.in. Rzewuskich, Zamoyskich czy Morawskich. Zespół pałacowy powstawał w latach 1783-1786. W czasach II wojny światowej budynek przejęli Niemcy. Po powstaniu warszawskim ukrywano w nim Żydów, a następnie mieściła się tu szkoła i letnia siedziba urzędników Rady Ministrów. W pałacu można było spotkać takie osobistości jak Gomułka, Buzek czy Cyrankiewicz. W 2008 r. w posiadanie Pałacu w Małej Wsi ponownie weszli Morawscy, dzięki którym budynek może zachwycać kolejne pokolenia Polaków.

Zamek Grodziec

W 2 edycji programu "Rolnik szuka żony" widzowie mogli podziwiać gotycko-renesansowy Zamek Grodziec, którego początki sięgają 1155 r. Od XII w., w którym budowla była jeszcze drewniana, wiele się zmieniło. Podczas trwających przez wieki wojen Zamek Grodziec wielokrotnie był dewastowany i odbudowywany na nowo. Obecnie jest otwarty dla zwiedzających i należy do Gminy Grodziec.

Czy będzie kolejna edycja "Rolnik szuka żony"?

To tylko część z pałaców i zamków w Polsce, które widzowie mogli oglądać podczas emisji poszczególnych edycji programu "Rolnik szuka żony". Randka w jednym z zabytkowych miejsc stała się tradycją programu, dlatego możliwe, że w kolejnych odsłonach "Rolnika", jeśli do nich dojdzie, zobaczymy inne zabytki kultury.

oprac. Justyna Czupryniak

fot. facebook/rolnikszukazony - zrzut ekranu

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 19:30