StoryEditorAuto w czasie zimy

Jak obchodzić się z autem w czasie mrozu, aby nie stracić cierpliwości i nie dostać mandatu?!

10.01.2024., 11:02h
15 stopni mrozu daje się we znaki. Jak radzić sobie z autem w tych nieprzyjemnych, zimowych warunkach? Jak o nie zadbać, aby sprawnie korzystać z pojazdu nawet podczas srogich mrozów? Oto jest pytanie!

Dbanie o samochód w czasie zimy

Niskie temperatury w dużym stopniu utrudniają przyjemne i bezproblemowe korzystanie z pojazdu. Jest wiele przeszkód, jakie napotykamy, zanim odpalimy auto na dobre.

Oto niektóre z nich:

  • skrobanie szyb może zostawić nieestetyczne rysy,
  • nagrzewanie silnika pod domem źle wpływa na olej silnikowy,
  • zmrożona woda może zablokować zamki i spowodować przymarzanie uszczelek.

W jaki sposób ładować akumulator?

Lepiej nie ładować akumulatora na mrozie, napięcie zawsze dostosowujemy do temperatury otoczenia. Srogi mróz równa się wyższe napięcie ładowania. Co zrobić z akumulatorem, gdy panują niskie temperatury? Należy wziąć go do domu i tam go naładować!

Czego nie robić z oblodzoną szybą?

Przede wszystkim zrezygnuj z polewania jej wrzątkiem – takie działanie grozi pęknięciem! Lepiej wybrać wygodny spray do odmrażania szyb auta zimą. Co jeszcze jest istotne? Uwaga! Ogrzewanie włączamy błyskawicznie po uruchomieniu silnika, strumień powietrza kierując na szybę. Jeśli ogrzewanie włączymy po zbyt długim czasie od rozgrzania silnika i skierujemy strumień gorącego powietrza na zmrożoną szybę, możemy spowodować jej pęknięcie. A co zastosować na parujące szyby? Na pewno sprawdza się płyn antyroszeniowy.

Jak bezpiecznie odśnieżyć auto?

Przede wszystkim odśnieżamy ostrożnie, przy użyciu szczotek z delikatnym włosiem, aby lakier nie został porysowany. Dobrej jakości szczotka i skrobaczka będą pomocne. Można zastosować profesjonalny odmrażacz do szyb. Aby pozbyć się śniegu z dachu, warto zaopatrzyć się w odpowiednią miotłę teleskopową. Pamiętajmy także, aby odśnieżyć reflektory i tablicę rejestracyjną, w przeciwnym razie narażamy się na mandat! Oczyszczamy również wycieraczki, aby nie dopuścić do ich awarii – wystarczy wytrzeć je ręcznikiem papierowym.

Jak zadbać o uszczelki?

Przezorny zawsze ubezpieczony. Przymarznięte uszczelki to zmora wielu kierowców. Dlatego zaleca się używanie cienkiej warstwy sylikonu, aby uniknąć kłopotu.

image

Czego nie robić z oblodzoną szybą?

FOTO: Envato Elements

Czy można rozgrzać silnik podczas postoju?

Wiele osób nagrzewa wnętrze auta, zanim do niego wsiądzie. Zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje mróz. Takie działanie jest jednak niezgodne z literą prawa o czym mówi art. 60 ust. 2 ustawy — Prawo o ruchu drogowym.

Zabrania się kierującemu:

1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;

2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;

3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze.

Mandat za postój z włączonym silnikiem może sięgać do 100 zł. Jeśli jednak policjant uzna, że auto powoduje nadmierną emisję spalin, może podwyższyć karę finansową do 300 zł. Poza tym specjaliści twierdzą, że pozostawianie włączonego silnika bez jazdy oznacza większe spalanie paliwa i negatywnie wpływa na olej.

image
Premiera!

Z telefonów na samochody elektryczne. Nowy Xiaomi SU7 rozpędza się do "setki" w 2,7 sek.

W jaki sposób nie myć auta?

Podczas mrozu nie należy korzystać z samoobsługowych myjni zewnętrznych, gdzie trudno o skuteczne osuszenie karoserii, a woda zdąży szybko zamarznąć! Lód pojawia się błyskawicznie, woda zamarza na uszczelkach.

Jak naładować akumulator?

Stawiamy auta obok siebie, ale bez bezpośredniego zetknięcia. Podczas podłączania kabli oba pojazdy muszą mieć wyłączone silniki. Kabel czerwony podpinamy do dodatniego zacisku, a kabel czarny do ujemnego. Dopiero po tej czynności uruchamiamy silnik w sprawnym samochodzie. Po krótkim czasie odpalamy pojazd z rozładowanym akumulatorem i odpinamy kable w kolejności odwrotnej. Akumulator można naładować także za pomocą prostownika. Po pierwsze, akumulator trzeba wyjąć. Po drugie, podłączyć i dać tej czynności nieco więcej czasu – najlepiej od 10 do 12 godzin.

 

Angelika Drygas

Fot envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:53