StoryEditorWyższe mandaty za brak przeglądu

Zapomnisz o przeglądzie technicznym auta, słono zapłacisz. Mandat nawet do 1500 zł!

21.10.2022., 13:40h

Już wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące przeglądu technicznego samochodów. Kierowcy, którzy zapomną wykonać przegląd auta powyżej 30 dni, zapłacą za tę usługę dwa razy więcej niż dotychczas. A jeśli auto bez przeglądu będzie uczestniczyć w stłuczce czy kolizji, wówczas mandat może wynieść nawet 1500 złotych. Co jeszcze i kiedy się zmieni?

Przez usterki w samochodzie doszło do 41 wypadków, w których zginęło 7 osób

W 2021 r. doszło do 41 wypadków, których bezpośrednią przyczyną była niesprawność samochodu. Z kolei pośrednią przyczyną wypadków mogły być usterki wykryte w ponad 600 autach. W tych wypadkach aż 40 osób zostało rannych, a siedmioro zginęło.

Najczęstszymi usterkami w pojazdach są:

  • brak oświetlenia (ok. 64 proc.),
  • braki w ogumieniu (ponad 14 proc.),
  • usterki układu kierowniczego (10 proc.),
  • usterki układu hamulcowego (ok. 7 proc.).

Nowe prawo dotyczące przeglądu samochodu bardziej surowe

To jeden z powodów dla których od 1 stycznia 2023 r. w życie wejdą nowe regulacje zmieniające częściowo prawo o ruchu drogowym. Jedna ze zmian dotyczy przeglądu technicznego auta. Druga kwestia to zmiany w prawie unijnym ujednolicające zasady wykonywania przeglądów technicznych. Jak podaje portal Prawo.pl, państwa członkowskie zostały zobligowane dyrektywą do dostosowania swoich przepisów w tym zakresie do maja 2020 roku.

image
Prawo jazdy

Czeka nas gigantyczna podwyżka opłat za egzamin na prawo jazdy. Od kiedy?

Pierwsza istotna zmiana dotyczy wysokości opłaty za przegląd techniczny. Jeżeli kierowca spóźni się z przeglądem auta powyżej 30 dni, wówczas będzie musiał zapłacić dwukrotność stawki za przegląd.

Mandat do 1500 złotych, jeśli auto bez ważnego przeglądu uczestniczy w wypadku

O wiele wyższe sankcje będą czekać na kierowcę, który nie zadba o ważny przegląd techniczny swojego pojazdu, a jego samochód weźmie uczestniczy w kolizji lub wypadku.

Po pierwsze, policja obligatoryjnie będzie na kierowcę nakładać mandat w wysokości od 20 do 1500 zł. Po drugie, będzie ponosić odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania.

Najczęstsze przyczyny usterek pojazdów to brak oświetlenia, braki w ogumieniu, usterki układu kierowniczego i układu hamulcowego.

– „Ubezpieczyciel sprawdzi związek przyczynowo skutkowy pomiędzy wypadkiem a stanem technicznym pojazdu. Gdy wykaże taki związek, to nadal będzie zobowiązany wypłacić poszkodowanemu świadczenia, ale będzie się domagał od sprawcy zwrotu poniesionych kosztów” – czytamy w artykule opublikowanym na stronie Prawo.pl.

image

Mandat do 1500 złotych, jeśli auto bez ważnego przeglądu uczestniczy w wypadku

FOTO:

Diagnosta będzie musiał wykonać zdjęcia samochodu, który przechodzi przegląd

Dodatkowo wszystkie auta czeka obligatoryjna dokumentacja fotograficzna. Diagnosta będzie miał obowiązek zrobienia dwóch zdjęć pojazdu, w tym stanu licznika. Ma to pomóc wyeliminowaniu manipulacji na tzw. przekręcaniu licznika albo wręcz na dopuszczaniu do poruszania się po drodze pojazdów, które nawet nie pojawiły się na przeglądzie technicznym.

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 15:06