Przez usterki w samochodzie doszło do 41 wypadków, w których zginęło 7 osób
W 2021 r. doszło do 41 wypadków, których bezpośrednią przyczyną była niesprawność samochodu. Z kolei pośrednią przyczyną wypadków mogły być usterki wykryte w ponad 600 autach. W tych wypadkach aż 40 osób zostało rannych, a siedmioro zginęło.
Najczęstszymi usterkami w pojazdach są:
- brak oświetlenia (ok. 64 proc.),
- braki w ogumieniu (ponad 14 proc.),
- usterki układu kierowniczego (10 proc.),
- usterki układu hamulcowego (ok. 7 proc.).
Nowe prawo dotyczące przeglądu samochodu bardziej surowe
To jeden z powodów dla których od 1 stycznia 2023 r. w życie wejdą nowe regulacje zmieniające częściowo prawo o ruchu drogowym. Jedna ze zmian dotyczy przeglądu technicznego auta. Druga kwestia to zmiany w prawie unijnym ujednolicające zasady wykonywania przeglądów technicznych. Jak podaje portal Prawo.pl, państwa członkowskie zostały zobligowane dyrektywą do dostosowania swoich przepisów w tym zakresie do maja 2020 roku.
Pierwsza istotna zmiana dotyczy wysokości opłaty za przegląd techniczny. Jeżeli kierowca spóźni się z przeglądem auta powyżej 30 dni, wówczas będzie musiał zapłacić dwukrotność stawki za przegląd.
Mandat do 1500 złotych, jeśli auto bez ważnego przeglądu uczestniczy w wypadku
O wiele wyższe sankcje będą czekać na kierowcę, który nie zadba o ważny przegląd techniczny swojego pojazdu, a jego samochód weźmie uczestniczy w kolizji lub wypadku.
Po pierwsze, policja obligatoryjnie będzie na kierowcę nakładać mandat w wysokości od 20 do 1500 zł. Po drugie, będzie ponosić odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania.
– „Ubezpieczyciel sprawdzi związek przyczynowo skutkowy pomiędzy wypadkiem a stanem technicznym pojazdu. Gdy wykaże taki związek, to nadal będzie zobowiązany wypłacić poszkodowanemu świadczenia, ale będzie się domagał od sprawcy zwrotu poniesionych kosztów” – czytamy w artykule opublikowanym na stronie Prawo.pl.
Diagnosta będzie musiał wykonać zdjęcia samochodu, który przechodzi przegląd
Dodatkowo wszystkie auta czeka obligatoryjna dokumentacja fotograficzna. Diagnosta będzie miał obowiązek zrobienia dwóch zdjęć pojazdu, w tym stanu licznika. Ma to pomóc wyeliminowaniu manipulacji na tzw. przekręcaniu licznika albo wręcz na dopuszczaniu do poruszania się po drodze pojazdów, które nawet nie pojawiły się na przeglądzie technicznym.