StoryEditorPodwyżka na horyzoncie

Ile będzie kosztował przegląd samochodu w 2024 roku? Idą zmiany!

29.01.2024., 14:00h
Dopilnowanie przeglądu technicznego pojazdu jest obowiązkiem każdego właściciela auta czy motocykla. Od lat stawki pozostają na zamrożonym poziomie. Niebawem to może się jednak zmienić. Jakie są prognozy w tym temacie?

Ile kosztuje badanie techniczne pojazdu? 

Stawki przeglądu pojazdów nie zmieniły się od 20 lat. Badanie techniczne samochodu osobowego to wydatek rzędu 98 zł, motocykla — 62 zł, ciężarówki — 153 zł, auta wyposażonego w instalację gazową — 162 zł. A warto pokreślić, że w 2004 roku płaca minimalna wynosiła jedynie 824 zł, obecnie 4242 zł. To dlatego eksperci ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK) chcieliby, aby stawki poszły w górę, do ok. 500 zł. Wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz tak skomentował sprawę: – W Ministerstwie Infrastruktury są prowadzone analizy mające na celu ocenę zasadności rozpoczęcia prac zmierzających do zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Ile będzie kosztował przegląd samochodu w 2024 roku?

Kwota dochodząca do 500 zł jest wysoka, właściciele stacji kontroli pojazdów podają inną – 246 złotych brutto. W serwisie dziennik.pl pojawił się komentarz Marcina Barankiewicza z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP): – Podczas rozmów w ministerstwie wskazaliśmy, że mając na uwadze zadania jakie wykonują stacje kontroli pojazdów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, aby robić to skutecznie, to badanie techniczne samochodu osobowego powinno kosztować 246 zł brutto. Według nas w ustawie – Prawo o ruchu drogowym powinien także pojawić się mechanizm corocznej automatycznej waloryzacji wysokości opłat za badania o wskaźnik inflacji za rok poprzedni, żeby zapobiec sytuacji z którą mamy do czynienia obecnie, tzn. zamrożoną wysokość opłat za badania od 20 lat. Myślę, że w sprawie zmian możemy liczyć na konstruktywny dialog z resortem i współpracę – ocenił ekspert. Badanie techniczne w nowej odsłonie być może zacznie funkcjonować w drugiej połowie 2024 r.

image
Moto porady

Bezpieczne domowe sposoby na zamarzniętą szybę w samochodzie. Jednej metody musisz unikać!

Przegląd samochodu – jakie inne zmiany czekają kierowców?

Nowe stawki to nie wszystko. Co jeszcze może się zmienić? Przede wszystkim nastąpi wdrożenie cyfrowego zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym. I tu do woli, według potrzeb – kto musi, mógłby wydrukować sobie ten dokument z systemu mObywatel. Ta zmiana pociąga następną – a mianowicie brak obowiązku okazywania papierowego zaświadczenia o przeglądzie w wydziałach komunikacji. Innym ułatwieniem byłaby identyfikacja pojazdu przed badaniem technicznym na podstawie danych z CEPiK, w ramach cyfrowego obiegu wszystkich dokumentów. Kolejne novum to fotografowanie samochodu podczas badania technicznego i przesyłanie zdjęć do CEPiK. Takie działanie ma podwyższyć jakość badań technicznych, zdjęcie stanowiłoby np. dowód obecności pojazdu na badaniu. Ale nie tylko. Byłoby cenną informacją na temat stanu auta, do wglądu na stronie: historiapojazdu.gov.pl. Chodzi o fotografie drogomierza z przebiegiem auta, przodu i tyłu pojazdu oraz jego dwóch boków.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: dziennik.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 02:57