W Polsce kwestię regulującą bezpieczeństwo żywności i żywienia określa ustawa z 25 sierpnia 2006 roku. Produkty spożywcze muszą być oznaczone za pomocą odpowiednich sformułowań: „należy spożyć do” lub „najlepiej spożyć przed”. Pierwsze z nich oznacza sztywną datę przydatności, drugie ma informować o możliwym przeterminowaniu.
Różne oznaczenia
Najlepiej spożyć do – data określa termin, po upływie którego produkt spożywczy może nie nadawać się do jedzenia lub dalszej obróbki. Tego typu informację znajdziemy na żywności, która szybciej się przeterminowuje, jak: mięso czy nabiał.
Najlepiej spożyć przed końcem – data minimalnej trwałości, do tego czasu dany produkt zachowuje swoje właściwości, ale jest wielce prawdopodobne, że po przekroczeniu oznaczonej daty nadal będzie nadawał się do konsumpcji.
Jedzenie po terminie
Sporo produktów zachowuje swoje walory i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia – nawet jeśli sięgamy po nie już po terminie ważności. Za każdym razem musimy jednak sprawdzić, czy żywność wciąż jest świeża. Odpowiednio przechowywane pożywienie, z dala od wilgoci, czy insektów, w dedykowanych opakowaniach powinno przetrwać dłużej. Mowa o: żywności pochodzenia zbożowego (np. makaron, płatki owsiane), ryżu, strączkach, białej mące, czekoladzie, herbacie, kawie, żywności w puszkach, twardym serze (jeśli nie ma pleśni), jajkach (warto przed spożyciem sprawdzić ich świeżość, wbijając do osobnej szklanki). Okazuje się, że niektóre produkty można zjeść nawet kilka lat po zakupie!
Marnowanie żywności
Na świecie marnuje się 1,3 mld ton jedzenia, a w samej Polsce ok. 5 mln ton żywności rocznie. Jest o co zawalczyć. W naszym kraju sprzedaż produktów, których termin ważności upłynął, z oznaczeniem „należy spożyć do” jest zabroniona. W sklepach w ostatnich dniach sprzedaży pojawiają się więc informacje o zmianie ceny z powodu krótkiego terminu ważności. Jeśli nie znajdą nabywców, są utylizowane.
Sklepy z żywnością po terminie
Tymczasem wielu krajach UE żywność po przekroczeniu daty minimalnej jest nadal w sprzedaży, np. w Danii funkcjonuje market (WeFood), w którym można kupić w promocyjnych cenach produkty przeterminowane. Podobno do sklepu ustawiają się bardzo długie kolejki. To wyraz troski nie tylko o budżet domowy, ale także o przyszłość naszej planety.
Unia Europejska – ważna ustawa
Już od dwóch lata funkcjonuje znowelizowane rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych do celów darowizn. To rewolucyjny zapis umożliwiający przedsiębiorstwom spożywczym przekazywanie żywności na cele społeczne po upływie daty minimalnej trwałości. Chodzi oczywiście o produkty bezpieczne i nadające się do spożycia.
Angelika Drygas
Fot. envato elements