StoryEditorSUSZENIE GRZYBÓW

Jak suszyć grzyby? O tym musisz pamiętać

15.09.2022., 11:00h

Grzyby to idealny półprodukt, który można dodawać w okresie zimowym do wielu potraw. Pyszna zupa, sos czy bigos z samodzielnie nazbieranymi grzybami smakują najlepiej! Po wyprawie do lasu warto więc wysuszyć grzyby, aby wystarczyły na jak najdłuższy czas.

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Należy pamiętać, że przed suszeniem nie myjemy świeżo nazbieranych grzybów w wodzie. Zamiast tego dokładnie czyścimy je z igliwia, piasku i innych zanieczyszczeń. Za pomocą nożyka sprawdzamy również, czy nie są robaczywe. W tym celu dokładnie oglądamy kapelusz grzyba oraz odkrawamy końcówkę jego nóżki. Jeżeli grzyb jest spory, przekrawamy go na pół. Zdrowe kapelusze oraz nóżki można suszyć w całości, warto jednak te duże pociąć na paski – będą wówczas szybciej schły.

Jak suszyć grzyby w domowych warunkach? Oto kilka sposobów

1. Suszenie grzybów w piekarniku

Aby wysuszyć grzyby w piekarniku, najpierw oczyszczone i pokrojone egzemplarze kładziemy na ruszcie piekarnika. Jego dno zabezpieczamy dodatkową blachą, aby grzyby, które spadną, nie spaliły się. W piekarniku elektrycznym najlepsza temperatura do suszenia to 40°C z dodatkowo włączonym termoobiegiem. Drzwiczki piekarnika powinny być cały czas uchylone. Grzyby od czasu do czasu dobrze jest przewracać. Najczęściej w ten sposób suszymy grzyby kilka godzin, trzeba jednak uważać, aby zbiorów nie przesuszyć.

image

Jak suszyć grzyby na nitce?

FOTO: Envato Elements

2. Suszenie grzybów na nitce

Jeżeli chcemy wysuszyć grzyby na nitce, musimy na nią nawlec nasze oczyszczone zbiory. Następnie nitkę tę rozwieszamy nad źródłem ciepła, na przykład nad kuchenką gazową, grzejnikiem bądź w nasłonecznionym miejscu. Co jakiś czas kontrolujemy stopień wysuszenia surowców, aż do całkowitego zakończenia procesu.

3. Suszenie grzybów na grzejniku

Na grzejniku wykładamy papier śniadaniowy. Jeżeli pokryjemy go woskiem, zapobiegniemy przeciekaniu. Nakłucie papieru w kilku miejscach umożliwi przepływ powietrza. Na grzejniku wyłożonym papierem układamy pokrojone grzyby. Pamiętajmy o odpowiedniej temperaturze grzejników! Na początku powinno to być około 50°C, a po utracie przez grzyby wody można zwiększyć temperaturę do nawet 70°C. W trakcie suszenia dobrze jest grzyby przewracać, aby nie przykleiły się do papieru.

4. Suszenie grzybów na słońcu

Jeżeli grzyby chcemy wysuszyć na słońcu, dobrze będzie pokroić je w nieco większe plastry. Rozkładamy je na siatce do suszenia, a następnie nabijamy na patyczki do szaszłyków. 

image

Jeżeli chcemy grzyby ususzyć na słońcu, umieśćmy je na specjalnej siatce.

FOTO: Envato Elements
Nie układajmy grzybów zbyt ciasno, bo utrudni to ich ususzenie. Następnie przekładamy siatkę na nasłonecznione miejsce i – w miarę możliwości – co jakiś czas przewracamy.

Kiedy wiadomo, że grzyby są dobrze wysuszone?

Jest prosty sposób, aby sprawdzić stopień wysuszenia naszych grzybów. Jeżeli są niedosuszone, nie łamią się i są bardzo gumowate. Z kolei grzyby przesuszone są bardzo kruche. Dobrze wysuszone zbiory nie są ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Oznacza to, że muszą być elastyczne i złamać się dopiero po mocniejszym zgięciu.

Jak przechowywać ususzone grzyby?

Suszone grzyby przechowuje się w blaszanych, szklanych i drewnianych, ewentualnie także plastikowych pojemnikach. Powinny być one szczelnie zamknięte. Umieszczajmy je w chłodnym i zacienionym miejscu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. wrzesień 2024 04:21