StoryEditorSezon na kiszonki

Jaką odmianę kapusty wybrać do kiszenia?

03.10.2022., 10:28h

Na rynku dostępnych jest wiele odmian kapusty. W związku z sezonem na kiszonki, pojawia się pytanie, jaką kapustę wybrać do kiszenia?

Kiszonki są bogate w bakterie probiotyczne. Włączając je do swojej diety, dostarczasz jelitom wielu dobroczynnych bakterii. Wielu specjalistów twierdzi, że odporność zaczyna się w jelitach, dlatego warto pochylić się na tym tematem. Jedząc kiszonki, podkręcasz procesy trawienne, ale także wpływasz na wzmocnienie całego organizmu. Odpowiednia ilość pożytecznych bakterii w jelitach, stworzy swoistą tarczę i nie dopuści do zakażenia chorobami wirusowymi. W sezonie infekcyjnym praktyka ta nabiera na znaczeniu.

Właściwści kapusty kiszonej

Kapusta kiszona ma wiele właściwości zdrowotnych, a jednocześnie niewiele kalorii. Jest źródłem witaminy C, magnezu, potasu, żelaza i wapnia. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego oraz pożytecznych bakterii, korzystnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Zawiera także przeciwutleniacze, zmniejszając ryzyko wystąpienia nowotworów. Przypominamy – fermentacja zwiększa przyswajalność witamin i minerałów.  Kiszonki pomagają także w dochodzeniu do siebie po antybiotykoterapii.

Kiszona kapusta na rodzimym rynku

Choć w tym roku producenci warzyw kapustnych zmagali się z wieloma przeciwnościami losu, jak: susza, plaga chorób i szkodników, to na rynku każdy z nas znajdzie ulubioną kapustę. Kiszenie tego warzywa nie nastręcza trudności, a na pewno wzbogaci domowe zapasy na zimę.

Jaka kapusta do kiszenia?

O tym, czy dana kapsuta nada się do kiszenia, decyduje szereg czynników. Najważniejsze cechy to:

  • duża głowa,
  • krótki głąb,
  • dojrzała,
  • biała (opcjonalnie czerwona),
  • zwarta główka,
  • duża zawartość cukru.

Kapusta zielona z letnich odmian ma zbyt niską zawartość cukru, co może sprawić, że kiszonka będzie miała gorzki smak. 

Czy zaatakowana przez szkodniki kapusta nadaje się do kiszenia?

Jeśli chodzi o przydatność do kiszenia kapusty zaatakowanej przez mączlika, wszystko zależy od stopnia porażenia. Wciornastek natomiast potrafi przemieścić się w głąb kapusty, nawet do 20 liścia. Po usunięciu liści z widocznymi objawami jego żerowania, może ona posłużyć jako produkt do kiszenia.

Jaką odmianę kapusty wybrać do kiszenia?

Najchętniej wybieranym warzywem do kiszenia wciąż jest kapusta. Najpopularniejsze odmiany nadające się do tego celu uprawiane w Polsce to (dane pochodzą z ankiety WiOM):

  • Ambrozja
  • Novotom
  • Jaguar
  • Adelko
  • Typhoon
  • Ramco
  • Kolia

Ile soli użyć do kiszenia kapusty?

Na 1 kilogram warzywa przypada 20 gramów soli, czyli 1 łyżka stołowa. Najlepsza jest sól kamienna lub himalajska ze względu na obecność cennych minerałów i pierwiastków.

Tradycyjnym naczyniem do kiszenia jest beczka lub naczynia gliniane. W obecnych czasach najchętniej wybierane są jednak słoiki. Należy pamiętać, aby je uprzednio dokładnie umyć i wyparzyć

image

Kiszonki są bogate w bakterie probiotyczne.

FOTO: Envato Elements

Jak zakisić kapustę?

Białą kapustę kroimy w cienkie paski – ręcznie lub za pomocą szatkownicy. Układamy ją warstwami i każdą posypujemy solą. Mocno ugniatamy przy pomocy drewnianej łyżki z kulką i odstawiamy na 30 minut, aż kapusta puści sok. Następnie przekładamy kapustę do czystych słoików i znów każdą porcję kapusty mocno ubijamy, by wypełnić warzywem cały słoik. Wewnątrz pojawi się sok, który powinien przykryć całą kapustę. Zakręcone słoiki odstawiamy w miejsce, w którym temperatura nie przekracza 20°C. Proces kiszenia kapusty zwykle trwa od 7-14 dni. Po tygodniu można odkręcić jeden słoik i sprawdzić, czy kapusta jest ukiszona. Jeśli jest gotowa, można przenieść słoiki do lodówki lub chłodnej piwniczki (ok. 6°C). Kapusta przechowywana w słoikach będzie zdatna do spożycia jeszcze przez cały rok.

Więcej przeczytasz na WiOM

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. maj 2024 12:09