StoryEditorObieranie orzechów

Kochasz orzechy włoskie? Ten trik sprawi, że ich obieranie będzie banalnie proste!

Zebranymi orzechami chętnie cieszymy się przez całą zimę. Jednak ich obieranie ze skorupek niejedną osobę doprowadza do szału! Na szczęście istnieje prosty trik, który zdecydowanie usprawni proces obierania orzechów włoskich. Co należy zrobić?

Jak przechowywać orzechy włoskie? 

Przełom września i października to moment, kiedy zbieramy dojrzałe orzechy włoskie. Jeżeli odpowiednio je zabezpieczymy, będzie można przechowywać je przez całe miesiące! Najważniejsze, by odłożyć orzechy w ciemne, chłodne miejsce. Jeżeli chcemy, by dłużej były trwałe, warto najpierw zamrozić je w zamrażalniku przez 2 dni. 

Orzechy najlepiej przechowywać w szczelnym, zamkniętym pojemniku, bowiem dopływ tlenu przyspiesza proces jełczenia. Może to być np. duży słój. Prostym trikiem na przedłużenie trwałości orzechów jest trzymanie ich w lodówce - zarówno tych obranych jak i w skorupkach. Wówczas pozostaną dobre do spożycia nawet przez rok! 

Czy orzechy włoskie można mrozić? 

Na orzechy, podobnie jak na wiele innych produktów spożywczych, działa magia mrożenia. Można zamrozić zarówno orzechy włoskie łuskane, jak i niełuskane. Ten proces znacznie wydłuży czas ich przydatności do spożycia: można je przechowywać nawet do 2 lat. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu orzechów włoskich w ten sposób, ponieważ niewłaściwie przechowywane tracą jakość dość szybko. 

Łuskane czy niełuskane: jakie orzechy włoskie lepiej przechowywać? 

W przypadku orzechów włoskich warto wcześniej zastanowić się, czy mamy potrzebę wyłuskania większej ilości. Warunki przechowywania są podobne, ale orzechy po obraniu ze skorupek stracą nieco smaku i aromatu. Z tego powodu, jeżeli mamy wystarczająco miejsca, by móc pozwolić sobie na przechowywanie niełuskanych orzechów, warto wybrać tę możliwość. 

Prosty trik na łatwiejsze obieranie orzechów włoskich 

Wiele osób lubi orzechy włoskie, ale nie przepada za ich łuskaniem i obieraniem. Wszystko z powodu twardej skorupki oraz gorzkiej skórki, którą pokryte są orzechy. Na szczęście istnieje prosty trik, który pozwala ułatwić ten proces! Gdy przygotowujemy się do łuskania orzechów, najlepiej zacząć od wrzucenia ich do garnka z wrzątkiem i gotowania na małym ogniu przez około 20 minut. Dzięki temu skorupka zmięknie i otworzy się z łatwością! To doskonałe rozwiązanie, kiedy potrzeba nam sporo orzechów np. do ciasta – znacznie przyspieszy ich łuskanie. 

Nie wylewaj wody po orzechach! Co można z niej zrobić? 

Woda, w której gotowały się orzechy włoskie, to cenny surowiec! Nie warto jej wylewać. Stanowi bowiem naturalną płukankę odżywczą do włosów! Najlepiej sprawdzi się przy włosach rudych oraz brązowych - odświeży ich kolor i wydobędzie naturalny blask. Z kolei zastosowana na skórę głowy, ta płukanka pomoże wzmocnić cebulki włosów i pobudzić je do wzrostu.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 13:48