Dlaczego rosół robi się kwaśny?
Rosół może skwaśnieć z różnych powodów. Najczęściej dzieje się tak ze względu na niewłaściwe przechowywanie. Gdy zupa ostygnie, powinno się przenieść ją w chłodne miejsce, na przykład do spiżarni, bądź po prostu schować do lodówki. Rosół można także mrozić, dzięki czemu przedłużymy jego świeżość - po rozmrożeniu może stać się bazą do kolejnej zupy.
Inną przyczyną tego, że rosół szybko robi się kwaśny, jest niewłaściwe postępowanie z nim tuż po ugotowaniu. Tej zupy nie można zostawić samej sobie!
Co zrobić, żeby rosół nie skwaśniał?
Skwaśniały rosół to koszmar każdej pani domu: składniki oraz godziny, poświęcone na jego przygotowanie, idą na marne! Na szczęście można tego uniknąć. Istnieją proste sposoby, by przedłużyć jego świeżość do 2-3 dni. Jeżeli chcesz zachować go dłużej, przelej wystudzony rosół do słoika i zamroź.
Aby rosół nie skwaśniał, gdy skończy się gotować nie pozostawiaj go samego sobie. Nawet jeżeli domownicy są już głodni i wyczekują niedzielnego obiadu, poświęć chwilę, by zadbać o to, żeby zupa nie zrobiła się kwaśna. Po ugotowaniu wyjmij z garnka pora oraz cebulę. To właśnie te dwa warzywa mogą sprawić, że rosół skwaśnieje jeszcze tego samego popołudnia, zwłaszcza jeżeli w pomieszczeniu jest ciepło.
Czy warzywa z rosołu trzeba usunąć?
Kolejny krok do ocalenia rosołu od skwaśnienia to usunięcie z garnka ugotowanych warzyw i mięsa. Najprostszym sposobem jest przecedzenie rosołu tak, by na mocnym sitku lub durszlaku zostały wszystkie składniki, a zupa znalazła się w osobnym naczyniu. Dłuższe przetrzymywanie warzyw czy mięsa w rosole nie sprawi, że zupa stanie się bardziej aromatyczna, a wręcz przeciwnie - może doprowadzić do tego, że szybciej się popsuje! Jeżeli szybko rozdzielimy płyn od pozostałych składników, uzyskamy materiał na kolejne obiady.
Co można zrobić z warzyw z rosołu?
Najczęściej z ugotowanych warzyw z rosołu robi się w Polsce sałatkę jarzynową. Jeżeli jednak szukasz urozmaicenia, możesz spróbować zamienić je w sos do makaronu lub risotto, pastę do kanapek czy farsz do naleśników. Mogą stanowić także bazę osobnego dania: z warzyw z rosołu powstanie pyszny pasztet lub wegetariańskie kotleciki.
Wykorzystanie mięsa z rosołu to zwykle mniejszy kłopot - wiele osób przepada za jego delikatnym smakiem i po prostu je zjada. Jeżeli jednak chcesz wykorzystać ugotowane mięso inaczej, oddziel je od kości i podsmaż na patelni z dodatkiem ulubionych warzyw. Podawaj z ryżem.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements