Spis treści:
- Ile kosztują truskawki?
- Do jakich oszustw dochodzi na rynku truskawek?
- Jak rozpoznać polskie truskawki?
- Tych truskawek nigdy nie kupuj! Szkodzą zdrowiu
- Jak myć i przechowywać truskawki?
Ile kosztują truskawki?
Maj i czerwiec to ten czas w roku, gdy zajadamy się świeżymi truskawkami! W tym roku truskawkowe zbiory zapowiadały się obiecująco, bowiem wegetacja roślin przyspieszyła, a kwietniowe pogodne dni sprawiły, że krzaczki obsypały się kwiatami. Niestety, w wielu miejscach przymrozki na początku maja naruszyły plantacje truskawek a chłodne noce spowolniły ich wzrost. Co za tym idzie, polskie owoce mogą w tym roku być droższe.
Ceny krajowych truskawek na wybranych rynkach hurtowych około 20 maja 2024 przedstawiają się następująco:
- Bronisze – 9-11 zł/kg,
- Lublin Elizówka – 6-12,50 zł/kg,
- Poznań Franowo – 9-14 zł/kg,
- Targ Piast Wrocław – 6-9 zł/kg,
- Łódź Zjazdowa – 12-13 zł/kg.
Podane koszty są orientacyjne, zdarza się bowiem, że towaru danego dnia jest na tyle mało, że oferujący go sprzedawcy na bieżąco zmieniają cenę, by zarobić więcej.
Do jakich oszustw dochodzi na rynku truskawek?
Duży popyt na truskawki w sezonie zachęca niektórych sprzedawców do nieuczciwych praktyk. Choć oko na nich ma Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, warto zachować czujność, by nie dać się nabrać. Do popularnych oszustw należy sprzedawanie importowanych owoców jako krajowych. Warto jednak wiedzieć, że opis “truskawka polska” to za mało: na etapie sprzedaży detalicznej, sprzedawca ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu informacje o państwie pochodzenia truskawek oraz klasie jakości handlowej owoców. Jeżeli tego nie zrobił, konsument ma prawdo domagać się zatajonych danych.
Przeczytaj także: Paragony grozy za polskie warzywa i owoce. Ile kosztują pomidory czy fasolka?
Jak rozpoznać polskie truskawki?
Choć odróżnienie truskawek polskich od importowanych może się wydawać niemożliwe, wcale tak nie jest! Wbrew pozorom, wystarczy nieco czujności i bystre oko by zorientować się, z jakim produktem mamy styczność. Świeża polska truskawka powinna mieć następujące cechy:
- świeżą, intensywnie zieloną szypułkę,
- intensywny zapach,
- równo wybarwioną, czerwoną powierzchnię.
Polskie owoce mogą być nieco mniejsze i mieć bardziej zaokrąglony kształt. Nie warto jednak kierować się wyłącznie wyglądem podczas zakupów: duże, ciemnoczerwone truskawki ze sporą szypułką mogą pochodzić z zagranicy, np. z Grecji. Mniejsze, bledsze owoce to prawdopodobnie produkt krajowy.
Tych truskawek nigdy nie kupuj! Szkodzą zdrowiu
Truskawki są nie tylko pyszne, ale także zdrowe. Z tego powodu zajadamy się nimi, gdy tylko pojawią się w sklepach i na targowiskach. Jest jednak coś, co może wpłynąć niekorzystnie na stan naszego organizmu i czego należy się wystrzegać. Chodzi o pleśń na truskawkach. Brzmi niegroźnie? To zwodnicze, gdyż pleśń może doprowadzić do zatrucia! Niestety, nie da się jej pozbyć nawet wtedy, gdy odkroimy spleśniałą część owocu. Podobnie rzecz ma się w sytuacji, gdy jedna z truskawek w kobiałce jest zepsuta. Nawet jeżeli pozostałe wyglądają doskonale, prawdopodobnie zarodniki pleśni już na nich są, choć na razie niewidoczne. Niestety, wówczas całe opakowanie nie nadaje się do spożycia.
Przeczytaj także: Koper na truskawki? Doskonały nawóz, który zdziała cuda
Jak myć i przechowywać truskawki?
Zazwyczaj truskawki zjadamy tuż po powrocie do domu z zakupów. Nic dziwnego, trudno się powstrzymać! To dobry wzorzec zachowania. Po przyniesieniu truskawek do domu należy je posortować, oddzielając zgniecione czy nadpsute owoce. Pozostałe wkładamy do lodówki, najlepiej w przewiewnym opakowaniu – sprawdzi się kobiałka lub koszyk. Jeżeli nie zamierzamy jeść ich od razu, nie trzeba ich myć ani odrywać szypułek. Suche truskawki wytrzymają dłużej. Nie warto jednak przetrzymywać ich ponad dwa dni, nawet w chłodnym miejscu. Przed spożyciem myjemy truskawki pod niewielkim strumieniem chłodnej wody.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements