StoryEditorCeny warzyw

Paragony grozy za polskie warzywa i owoce. Ile kosztują pomidory czy fasolka?

Na rynkach pojawiają się kolejne warzywa i owoce z krajowych upraw. Ceny niektórych z nich przyprawiają jednak konsumentów o zawroty głowy. Za które warzywa trzeba dziś zapłacić najwięcej, a które stopniowo tanieją?

Spis treści:

Jakie warzywa drożały najszybciej w maju 2024? 

W maju mamy już zazwyczaj spory wybór krajowych warzyw i owoców. Okazuje się, że w tym roku ceny są nieco wyższe niż w ubiegłym, mimo że inflacja zwolniła. W połowie maja średnio warzywa kosztowały 0,5 proc. więcej niż w maju 2023. Najbardziej zdrożały pory i pietruszka. Z kolei taniej niż rok temu można dziś kupić pomidory malinowe, marchew i cebulę. 

Przeczytaj także: Susza wykańcza polską marchew. Ile za nią zapłacimy? 

Ile trzeba zapłacić za truskawki? 

W maju i czerwcu zajadamy się truskawkami. Jak to zwykle bywa, na początku sezonu ceny były wysokie. Wiele osób obawiało się, że nie spadną, ponieważ przymrozki uszkodziły krzaczki. Tymczasem na rynkach hurtowych ceny truskawek powoli idą w dół. Krajowe owoce można kupić już nawet za 8-10 zł/kg. Na lokalnych targowiskach jest drożej, tam kilogram truskawek kosztuje 15-20 zł/kg w zależności od lokalizacji oraz odmiany. 

Załamanie rynku pomidorów. Ile kosztują? 

Choć do pełni sezonu na pomidory zostało jeszcze trochę czasu, ceny są zaskakująco niskie. To martwi producentów, którzy nie przywykli do tego, by sprzedawać w maju pomidory za takie kwoty. Na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach pomidory malinowe kosztują ok. 6 zł/kg, a krajowe pomidory innych odmian można nabyć nawet za 4 zł/kg! Eksperci ostrzegają jednak, że nie powinniśmy przyzwyczajać się do takich cen, bowiem mogą one ulec zmianie w kolejnych tygodniach

Paragony grozy: jakie krajowe warzywa są najdroższe? 

W odróżnieniu od producentów pomidorów, producenci fasolki szparagowej mają powody do optymizmu. Choć krajowa fasolka jest w sprzedaży już od kilku tygodni, jej cena jest stabilna i wynosi na rynkach hurtowych średnio 35 zł/kg. Nieco mniej zapłacimy za polskie szparagi: 18-28 zł/kg. Szokuje za to cena malin. Choć sezon na te owoce dopiero nadejdzie, pierwsze są już w sprzedaży. Trzeba za nie płacić jak za złoto: na rynku hurtowym 1 kg malin może uzyskać cenę nawet 70 zł! 

Przeczytaj także: Pierwsze nowalijki już na rynkach! Ile kosztują młode rzodkiewki, pomidory i botwina?

Jakie są ceny polskich warzyw na rynkach hurtowych? 

Ceny młodych polskich warzyw na rynkach hurtowych przedstawiają się następująco: 

  • ziemniaki – 3,55 – 4,25 zł/kg, 
  • botwinka – 3,5 zł za pęczek, 
  • kapusta – 4,5 zł za główkę, 
  • cukinia – 5-7,5 zł/szt., 
  • ogórek gruntowy – 7,5-9,5 zł/kg, 
  • rzodkiewka – 2,6 zł za pęczek, 
  • rabarbar – 10-13 zł za pęczek, 
  • marchew – 2,5-3 zł/kg. 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 13:02