StoryEditorUwaga na sprzęt

Producent Thermomixa wydał ostrzeżenie: może wydarzyć się tragedia

25.08.2022., 11:36h

W Polsce sprzęty ułatwiające gotowanie, np. Thermomix cieszą się ogromną popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu udogodnienia. Czytelników może zainteresuje fakt, że producent Thermomixa właśnie wydał oświadczenie. Przed czym ostrzega użytkowników?

Urządzenie Thermomix firmy Vorwerk ma wielu zwolenników, a nawet fanów. Użytkownicy dzielą się przepisami, są bardzo aktywni w mediach społecznościowych, fotografują przygotowane za pomocą urządzenia potrawy. Sprzęt ten cieszy się w Polsce dużą popularnością. Mimo wysokiej ceny, sprzedaż pozostaje na wysokim poziomie. Trend ten związany jest z poszukiwaniem sposobów na szybkie i mniej angażujące gotowanie. W obecnych czasach mamy coraz mniej siły i ochoty na uważne przyrządzanie dań, żyjemy szybko, chcemy mieć czas na rozwijanie pasji i spędzanie wolnego czasu z rodziną. Coraz rzadziej nastawiamy się na przesiadywanie w kuchni. Thermomix niezwykle usprawnia proces gotowania, nie przywiązuje nas do kuchenki i minimalizuje ryzyko przypalenia potraw.

Thermomix może być groźny dla życia

Producent wydał właśnie ostrzeżenie związane z konkretną cechą Thermomixa. Chodzi o sytuację dotyczącą gotowania w temperaturze 95°C lub wyższej. Tak naprawdę to działanie zapobiegawcze w celu uniknięcia kłopotów w przyszłości.

Czy używanie Thermomixa może grozić oparzeniem?

Okazuje się, że gdy do urządzenia Thermomix TM6 włożona jest standardowa miarka, przylega ona szczelnie do pokrywy. Jest ona tak skonstruowana, by w czasie gotowania lub duszenia z naczynia miksującego przy krawędziach mogła wydostawać się wystarczająca ilość pary. Czasami zdarza się, że niektóre składniki mogą się unieść, zagęścić i uniemożliwić uchodzenie pary. Wtedy może nastąpić nagły wyciek, który stanie się przyczyną nieprzyjemnych oparzeń. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy przestrzegać maksymalnego dopuszczalnego poziomu napełnienia naczynia miksującego.

Jak sobie z ty radzić?

Firma Vorwerk zaleca, aby podczas gotowania i duszenia w takich temperaturach zamiast miarki TM6 używać specjalnego koszyczka, który przepuszcza parę i zapobiega rozpryskiwaniu potrawy. – W przypadku gotowania (duszenia) w temperaturze 95°C lub wyższej, zamiast miarki TM6 należy zawsze używać koszyczka, ponieważ miarka TM6 przylega szczelnie do pokrywy. Koszyczek spoczywa luźno na górze naczynia, przepuszcza parę, a także zapobiega rozpryskiwaniu potrawy z naczynia miksującego. Jest to proste, lecz niezbędne działanie, które praktycznie nie będzie mieć żadnego wpływu na doświadczenie kulinarne, a które może zapobiec wystąpieniu potencjalnego problemu" – czytamy w komunikacie producenta.

Na szczęście przepisy z funkcją gotowania na platformie Cookidoo zostały już zaktualizowane, użytkownicy mogą bezpiecznie używać swojego sprzętu. Na ekranie urządzenia Thermomix TM6 wyświetla się także odpowiednia informacja.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. materiały prasowe Vorwerk

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 10:22