Jak wykorzystać maślaki w kuchni?
Maślaki świetnie nadają się jako dodatki – składniki sosów, farszów czy zup. Grzyby te są uznawane przez doświadczonych grzybiarzy za jedne z najsmaczniejszych. Poza tym łatwo je znaleźć i raczej trudno pomylić z trującymi okazami. To wszystko dzięki ich specyficznej budowie. W równie prosty sposób możemy wyczarować w kuchni smakowite dania z maślaków.
Najczęściej wybieraną opcją jest ich marynowanie. Zobacz nasz artykuł na ten temat: Jak marynować grzyby?
Innym sposobem może być suszenie. Sprawdź te porady o suszeniu grzybów: Jak suszyć grzyby?
A co jeszcze można przyrządzić z przyniesionych z lasów maślaków? Oto najlepsze przepisy!
Maślaki w śmietanie – idealny dodatek do makaronów
Grzyby oczyszczamy, usuwamy skórkę. Następnie kroimy na kawałki i przez 20 minut gotujemy w osolonej wodzie. Cebulę podsmażamy na maśle. Dodajemy grzyby. Następnie wlewamy śmietankę 30%. Chwilę dusimy, doprawiamy solą, pieprzem i koperkiem. Sos ten można również zagęścić mąką.
Jajecznica z maślakami – pomysł na pyszne śniadanie
Maślaki oczyszczamy i obieramy ze skórki. Na patelni rozpuszczamy masło, następnie dodajemy grzyby. Można podsmażyć je również na drobno posiekanej cebulce, co podbije smak maślaków. Czekamy, aż woda z grzybów nieco odparuje, a następnie wbijamy jajka. Doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem.
Zupa z maślaków – sycący obiad
Cebulę kroimy w drobną kostkę. W garnku rozgrzewamy masło, na którym szklimy cebulkę. Dodajemy przeciśnięty przez praskę jeden ząbek czosnku i chwilę podsmażamy. Kilka obranych maślaków (około 500 gramów) kroimy w paski i wrzucamy do garnka. Solimy i dusimy przez kilka minut. Dwa lub trzy ziemniaki obieramy i kroimy kostkę. Następnie dodajemy do grzybów. Do garnka wlewamy 1,5 litra bulionu warzywnego. Gotujemy przez około 20-25 minut. Wlewamy 1 szklankę śmietanki kremówki. Zagotowujemy. Gotową zupę podajemy z natką pietruszki.
Farsz z maślaków – wypróbuj do pierogów i krokietów
Oczyszczone i obrane ze skórki maślaki drobno kroimy. Następnie gotujemy w osolonej wodzie. Odsączamy na durszlaku. Po wystygnięciu jeszcze drobniej siekamy. Dodajemy również drobno posiekaną cebulę. Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy cebulę oraz maślaki. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Do tak przygotowanego farszu możemy dorzucić także kapustę kiszoną, wówczas zasmażamy ją razem z maślakami.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements