Co to jest granola?
Granola to bogata w błonnik i składniki odżywcze mieszanka, którą najczęściej jemy na śniadanie lub jako przekąskę. Robi się ją z płatków, orzechów, nasion, suszonych owoców oraz słodzika: cukru lub miodu. Po połączeniu wszystkie składniki należy razem upiec. To odróżnia granolę od musli, które również jest mieszanką, ale jej składowe pozostają surowe. Przez to musli jest mniej słodkie i zwykle bardziej miękkie niż granola. Z tego powodu granolę najczęściej jadamy z mlekiem albo jogurtem, by nieco zmiękła.
Przeczytaj także: Szukasz pomysłu na ciekawe śniadanie? Wypróbuj ciasto francuskie z jajkiem sadzonym!
Co dodać do granoli?
Zrobienie domowej granoli pozwoli nam mieć kontrolę nad wszystkimi jej składnikami i wyeliminować te, które nam szkodzą lub których po prostu nie lubimy. Podstawą granoli są płatki, zazwyczaj owsiane. Do tego dodajemy ulubione orzechy i suszone owoce czy bakalie. Możemy także dodać otręby, preferowane nasiona czy ziarna, liofilizowane owoce albo inne składniki, za którymi przepadamy: posiekaną czekoladę, rodzynki i tak dalej.
Przeczytaj także: Jesienna owsianka z gruszką w karmelu i orzechami
Przepis na domową granolę czekoladową
Składniki:
- 2 szklanki płatków owsianych górskich,
- 1 szklanka orzechów laskowych,
- 1 szklanka orzechów włoskich,
- 1 szklanka płatków migdałów,
- 2 łyżki kakao,
- 20 g gorzkiej czekolady,
- 4 łyżki oleju roślinnego,
- 4 łyżki syropu klonowego bądź miodu
Przygotowanie:
Do miski wsyp płatki owsiane i orzechy laskowe. Dodaj płatki migdałów i drobno posiekane orzechy włoskie. W rondelku podgrzej olej, rozpuść w nim czekoladę i kakao, wlej syrop klonowy i wymieszaj. Tak przygotowaną masą zalej płatki i orzechy, ponownie wymieszaj. Wysyp granolę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz w temperaturze 180 stopni przez 15 minut, w połowie pieczenia wymieszaj. Wyjmij i wystudź, przechowuj w suchym miejscu, najlepiej w szczelnym słoiku, nie dłużej niż 3 tygodnie.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements