Do czego wykorzystać jesienne maliny?
Tak zwane maliny jesienne, czyli maliny jednoroczne, to odmiana, która owocuje stosunkowo późno, bo dopiero od sierpnia. Jednak dzięki temu przesunięciu owoce można zbierać do pierwszych przymrozków, zatem nierzadko jeszcze w październiku.
Jesienne maliny można wykorzystać tak samo, jak ich letni odpowiednik - robiąc z nich pyszne ciasta, nalewki lub dżemy.
Przeczytaj także: Nalewka z malin: składniki, przepis, inspiracje
Jak zrobić dżem z malin?
Składniki:
- 1 kg malin
- 600 g cukru
- sok z 1/2 cytryny
Przygotowanie:
Maliny delikatnie umyj pod bieżącą wodą. Umieść w garnku o grubym dnie. Wsyp cukier i dodaj sok z cytryny. Gotuj na małym ogniu przez ok. 1,5-2 godziny. Co jakiś czas mieszaj masę, by się nie przypaliła.
Dżem malinowy przełóż do umytych i wyparzonych słoików. Zakręć dokładnie i odstaw do góry dnem na deskę do krojenia. Pozostaw do wystygnięcia. Przechowuj w suchym, ciemnym, chłodnym miejscu.
Jeśli chcesz, by dżem był pozbawiony pestek, przed przełożeniem do słoików przetrzyj go przez drobne sitko.
Do czego wykorzystać dżem z malin?
Słodki, domowy malinowy dżem to przede wszystkim doskonały dodatek do pieczywa – domowych bułeczek, chleba czy chałki. Sprawdzi się także jako dodatek do gofrów na słodko. Dżem z malin można wykorzystać także jako nadzienie do tarty czy kruchych ciasteczek. Z kolei na chłodne, zimowe wieczory najlepsza będzie herbata z dodatkiem rozgrzewających przypraw i malinowej konfitury.
Jak zrobić chałkę? Prosty przepis na drożdżowy przysmak
Składniki:
- 70 g roztopionego i wystudzonego masła
- 30 g świeżych drożdży lub 1 torebka, 7-8 g drożdży suszonych
- 350 ml letniego mleka
- 50 g drobnego cukru
- 550 g mąki pszennej
- 1 płaska łyżeczka soli
- do posmarowania: 1 jajko wymieszane z 1 łyżką wody
Przygotowanie:
Zacznij od zrobienia zaczynu: do podgrzanego (ale nie gorącego!) mleka wkrusz drożdże i dodaj cukier. Odstaw na ok. 15 minut, aż rozczyn ruszy. Następnie dodaj masło, sól i stopniowo podsypuj mąką, wyrabiając ciasto, aż będzie gładkie i lśniące.
Wyrobione ciasto przełóż do natłuszczonej miski i odstaw do wyrośnięcia na 1-2 godziny. Gdy podwoi objętość, podziel je na trzy części. Dłonią uformuj z nich rulony i zapleć je w warkocz. Końce podłóż pod spód. Przełóż na blachę, wyłożoną papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 30-40 minut.
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C. Chałkę posmaruj jajkiem wymieszanym z wodą. Możesz posypać ją kruszonką, makiem lub sezamem. Piecz przez ok. 30 minut, aż się zarumieni. Podawaj z dżemem malinowym.
Przepis na kruche ciasteczka z dżemem malinowym
Składniki:
- 125 g masła w temp. pokojowej
- 250 g mąki pszennej
- 60 g cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- pół jajka (pół białka i pół żółtka)
- szczypta soli
- 150 g dżemu
Przygotowanie:
Do miski przełóż masło, mąkę, cukier, cukier waniliowy, pół jajka i sól. Zagnieć na jednolitą masę. Zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej 30 minut.
Ciasto rozwałkuj na posypanym mąką blacie na grubość ok. 3 mm. Wykrawaj dowolne kształty np. serca lub koła. Ciasteczka przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na każdym z nich pośrodku zrób niewielkie wgłębienie i umieść w nim pół łyżeczki dżemu. Piecz w temperaturze 180 stopni przez ok. 13 minut.
Jak podawać herbatę z dżemem malinowym?
Składniki:
- czarna herbata (sypana lub w torebkach)
- dżem malinowy
- 2 małe gałązki mięty
- kilka plasterków cytryny
Przygotowanie:
Zaparz czarną herbatę w dzbanku według instrukcji. Do szklanek lub filiżanek włóż po ok. 3 łyżeczki dżemu malinowego. Zalej ciepłą, ale nie gorącą herbatą. Dodaj po kilka listków mięty i plasterek cytryny do każdej porcji. Do smaku możesz dodać także ulubione rozgrzewające przyprawy – cynamon, kardamon, goździki lub anyż.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements