Przepis na klasyczną domową musztardę
Składniki:
- 200 g gorczycy białej,
- 250 ml octu jabłkowego,
- 50 ml wody,
- 30 ml oleju,
- 1 łyżeczka miodu,
- 2 łyżeczki soli,
- 1 łyżeczka pieprzu
Przygotowanie:
Nasiona gorczycy utrzyj lub zmiel. W garnku zagotuj wodę, dodaj ocet, miód i przyprawy. Wrzątkiem zalej gorczycę i odstaw, by napęczniała - potrwa to kilka godzin. Tak przygotowaną musztardę przełóż do słoika. Jeżeli będzie za gęsta, dodaj jeszcze trochę wody. Domowa musztarda jeszcze przez kilka dni będzie się “przegryzać”. Najlepiej zjeść ją w ciągu około 3 tygodni.
Co można dodać do domowej musztardy?
Powyższy przepis to absolutne minimum. Gdy raz przygotujemy musztardę samodzielnie, szybko zorientujemy się, czego nam w niej brakuje, by była idealna. Wiadomo bowiem, że na rynku dostępne są dziesiątki odmian, od łagodnych w smaku po te zwane “piekielnymi”. Jeżeli wolimy wyrazisty smak musztardy, można dodać do niej 1-2 łyżki startego chrzanu a białą gorczycę wymieszać z czarną. Z kolei chcąc osiągnąć słodki smak, możemy dodać więcej miodu lub innego słodzika - np. syropu klonowego.
Przeczytaj także: Domowe sposoby na walkę z inflacją: poznaj przepis na majonez!
W musztardzie mogą znaleźć się także inne przyprawy i dodatki: płatki chili, kurkuma, rozmaryn czy pieczone jabłka. Ocet jabłkowy może być zastąpiony przez inny - słodowy czy ryżowy, a nawet przez białe wino. Warto poeksperymentować ze smakiem, by osiągnąć efekt, którego nie sposób kupić w sklepie!
Bonus: przepis na domową musztardę z jabłkami
Składniki:
- 200 g białej gorczycy,
- pieczone jabłka,
- sól,
- cukier,
- kurkuma,
- 30 ml oleju,
- 50 ml wody
Przygotowanie:
Gorczycę przepłucz wrzątkiem dwa razy. Zalej całe ziarna gorącą wodą i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie dodaj gorczycę do pieczonych jabłek (mogą to też być jabłka, które zostały z domowego octu jabłkowego). Przypraw, dodając po łyżeczce soli, cukru i kurkumy. Wlej olej oraz wodę i zmiksuj całość, by powstała gładka masa. Gotowe!
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements