Spis treści:
- Czy nalewka z rabarbaru jest zdrowa?
- Do czego zużyć nalewkę z rabarbaru?
- Przepis na nalewkę z rabarbaru na spirytusie
Czy nalewka z rabarbaru jest zdrowa?
Rabarbar jest warzywem bogatym w składniki odżywcze. W jego łodygach znajdziemy między innymi błonnik, potas, magnez, żelazo, witaminy A, C, K i E a także kwasy foliowy, cytrynowy i jabłkowy. Wpływa on korzystnie na krew: jej ciśnienie, krzepliwość i naczynia krwionośne. Wykazuje też działanie antynowotworowe. Po przerobieniu na nalewkę zalety zdrowotne rabarbaru nie znikną. Z tego powodu trunek ten będzie uzupełnieniem diety. Należy jednak pamiętać, że nawet domowa nalewka to alkohol, zatem nie można z nim przesadzać.
Przeczytaj także: Przepis na ciasto drożdżowe z rabarbarem. Bez niego nie ma wiosny!
Do czego zużyć nalewkę z rabarbaru?
Nalewka rabarbarowa może być przysmakiem sama w sobie. Jeżeli jednak nie przepadasz za jej smakiem, spróbuj przygotować drinki! Rabarbarówka skomponuje się świetnie z prosecco, a w mocniejszej wersji – z dodatkiem wódki. Z kolei by nieco osłabić alkohol można dodać nalewkę do domowej lemoniady.
Przeczytaj także: 3 pomysły na dania z rabarbarem na słodko
Przepis na nalewkę z rabarbaru na spirytusie
Składniki:
- 1 kg rabarbaru,
- 500 ml spirytusu 95%,
- 300 ml przegotowanej wody,
- 200 g cukru
Przygotowanie:
Łodygi rabarbaru umyj i pokrój na kawałki o długości 2-3 cm. Umieść je w dużym słoju i zasyp cukrem. Następnie zalej przegotowaną i ostudzoną wodą oraz spirytusem. Tak przygotowaną mieszankę odstaw na 30 dni w ciemne miejsce. Codziennie potrząsaj słojem, by cukier się rozpuścił.
Po upływie miesiąca zlej nalewkę, oddzielając płyn. Dokładnie wyciśnij kawałki rabarbaru, by odzyskać z nich cały sok. Tak przygotowaną nalewkę przelej do butelek i odłóż na 3 miesiące.
Smak nalewki z rabarbaru można zmieniać, dodając więcej cukru lub miodu. By stała się bardziej kwaskowa, dodaj nieco soku z cytryny. Z kolei by urozmaicić smak, połącz rabarbar z truskawkami.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements