Spis treści:
- Jakie są właściwości zdrowotne rabarbaru?
- Czy liście rabarbaru można jeść?
- Przepis na ciasto drożdżowe z rabarbarem
Jakie są właściwości zdrowotne rabarbaru?
Rabarbar to jeden z symboli wiosny. Pojawia się w ogrodzie pod postacią niepozornych łodyg z liśćmi, jednak kryje w sobie bogactwo składników odżywczych! Jego właściwości dla zdrowia wykorzystywano w medycynie chińskiej już 4000 lat temu. W rabarbarze znajdziemy między innymi błonnik, potas, magnez, żelazo, witaminy A, C i E, kwas foliowy czy kwas cytrynowy i jabłkowy. Warto pamiętać, że roślina ta zawiera także kwas szczawiowy, który z kolei może niekorzystnie wpłynąć na nerki. Z tego powodu najlepiej sięgać po młody rabarbar. W przerośniętych łodygach kwasu szczawiowego jest więcej.
Przeczytaj także: Jak zrobić przetwory z rabarbaru na zimę? Podajemy 3 sprawdzone przepisy!
Czy liście rabarbaru można jeść?
Choć rabarbar kojarzymy jako różowawe łodygi, ma on także liście oraz oczywiście korzenie. Warto jednak wiedzieć, że nie nadają się one do spożycia, a wręcz są dla ludzi trujące. To właśnie w liściach kumulują się szczawiany. Objawy zatrucia obejmują ból brzucha, biegunkę i wymioty, trudności z oddychaniem a nawet zaburzenia pracy serca. Szczawiany przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych i uszkadzają nerki. Z tego powodu w przypadku rabarbaru jadalne są tylko łodygi.
Przeczytaj także: TOP 3 przepisy z rabarbarem na słono
Przepis na ciasto drożdżowe z rabarbarem
Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 25 g świeżych drożdży
- 250 ml ciepłego mleka
- 150 g cukru
- 100 g masła
- 2 jajka
- szczypta soli
- 400 g rabarbaru
Kruszonka:
- 100 g mąki pszennej
- 50 g cukru
- 75 g zimnego masła
Przygotowanie:
Drożdże pokrusz i umieść w naczyniu. Zalej letnim mlekiem i dodaj 2 łyżki cukru. Odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut, by drożdże zaczęły pracować. Do miski wsyp mąkę, pozostały cukier, szczyptę soli. Wlej zaczyn drożdżowy, roztopione i ostudzone masło. Wbij jajka i zacznij wyrabiać ciasto. Gdy powstanie gładka i elastyczna masa, uformuj ją w kulę. Przykryj miskę ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę.
W tym czasie umyj rabarbar i pokrój na kawałki o długości około 2 cm. Dodaj 2-3 łyżki cukru i odstaw, by puścił sok.
Wyrośnięte ciasto raz jeszcze zagnieć, rozwałkuj i przełóż na blachę, wyłożoną papierem do pieczenia. Rabarbar rozłóż na wierzchu, delikatnie przyciskając. Przygotuj kruszonkę: w misce umieść zimne masło, mąkę i cukier, rozrabiaj palcami, by powstały grudki. Posyp ciasto kruszonką. Odstaw jeszcze na 20-30 minut, w tym czasie nagrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Piecz przez około 40 minut.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements