StoryEditorPapryka w zalewie

Przepis na klasyczną paprykę konserwową do słoików

Trwa właśnie sezon na paprykę. Jeżeli kochasz to warzywo, w twojej spiżarni nie może zabraknąć słoików z papryką konserwową na zimę. Zrób ją już dziś - organizm ci za to podziękuje! Jakie są jej zalety dla zdrowia?

Spis treści:

Czy papryka konserwowa jest zdrowa? 

Przygotowywanie warzyw konserwowych, czyli w zalewie octowej, jest jednym z najpopularniejszych sposobów zaprawiania ich na zimę. Warto wiedzieć, że domowe przetwory, przygotowane z najprostszych składników, są pełnowartościowymi dodatkami do posiłków. Dietetycy zalecają, by opierać dietę na świeżych, sezonowych produktach, jednak w zimie papryka konserwowa z pewnością wspomoże organizm, dostarczając mu porcję witamin i minerałów. 

Przeczytaj także: Jak zrobić domowy ajwar - pyszną bałkańską pastę z papryki?

Jakie zalety dla zdrowia ma papryka w zalewie? 

Papryka w zalewie to lubiany dodatek do kanapek i sałatek. Jeżeli samodzielnie ją zrobimy, wykorzystując dobrej jakości produkty, zachowa ona witaminy C, A, E oraz minerały, w tym potas i magnez. Słoiki z papryką marynowaną powinny przygotować zwłaszcza osoby, które są na diecie lub nie chcą przytyć w zimie, gdyż jest ona niskokaloryczna. Dodatkowo w zalewie obecny jest kwas octowy, który wspomaga trawienie i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Stanowi ona więc doskonałą przekąskę dla tych, którzy się odchudzają. 

Przeczytaj także: Gruzińska adżika - kaukaska siostra ajwaru. Jak zrobić ten sos z papryki?

Przepis na klasyczną paprykę konserwową 

Składniki

  • 1,5 kg papryki, 
  • 2-3 ząbki czosnku, 
  • 1 opakowanie liści laurowych, 
  • 10 ziaren ziela angielskiego, 
  • 25 ziaren czarnego pieprzu, 
  • 1-2 łyżeczki ziaren gorczycy, 
  • 4 szklanki wody, 
  • 1,5 szklanki octu 10 proc., 
  • 1 szklanka cukru, 
  • 1 łyżka soli 

Przygotowanie

Paprykę umyj i usuń ogonek oraz gniazda nasienne. Pokrój w grube paski i sparz gorącą wodą. Następnie przygotuj zalewę: zagotuj wodę z octem, cukrem i solą. Zamieszaj i gotuj na małym ogniu przez około 5 minut. Odstaw do wystudzenia. 

Paprykę nakładaj do czystych i wyparzonych słoików. Do każdego włóż kilka liści laurowych, po kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu. Czosnek pokrój na mniejsze części, dodaj do słoików. Zalej wszystko wystudzoną zalewą tak, by przykryć paprykę. Zakręć słoiki i pasteryzuj je przez około 20 minut.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 18:00