StoryEditorKuchnia polska

Przepis na podlaskie kartacze – zrobisz je z 3 składników

Każdy, kto kiedyś odwiedził Litwę bądź spędzał wakacje na Podlasiu, z pewnością miał okazję skosztować kartaczy, zwanych też cepelinami. Te ziemniaczane kluski z farszem przygotowuje się zaledwie z 3 składników! Jakich?

Jaki typ ziemniaków wybrać na kartacze? 

Ziemniaki dzieli się według trzech typów kulinarnych: 

  • Typ Asałatkowe, twarde, nie rozpadają się, zachowują kształt, są wilgotne i zawierają mało skrobi – świetne do sałatki, zupy oraz na grilla. Odmiany, m.in. Agata, Almera, Dali, Impresja, Krasa, Mozart, Riviera, Vivaldi, Viviana. 
  • Typ B – tzw. ogólnoużytkowe, uniwersalne, średniej twardości, nie rozsypują się, przy smażeniu miękkie w środku a na wierzchu chrupiące, dlatego nadają się na frytki czy placki. Doskonałe do zup i kopytek. Odmiany, m.in. Irga, Irys, Augusta, Bellarosa, Bohun. 
  • Typ Cmączyste, zawierające dużo skrobi, łatwo się rozpadają, mają jasny i sypki miąższ. Sprawdzą się do pieczenia i przyrządzania klusek, farszu, purée, kopytek, pyz, placków i frytek. Odmiany, min. Gracja, Gustaw, Etola, Honorata, Agnes, Mazur. 

Do przygotowywania ziemniaczanych klusek, w tym knedli czy właśnie kartaczy, najlepiej nadają się odmiany kwalifikowane do typu C. Chodzi o to, by były mączyste - w tym przepisie używamy kartofli gotowanych i surowych, zatem ich właściwości są kluczowe. 

Przeczytaj także: Przepis na placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków!

Przepis na tradycyjne kartacze, czyli cepeliny 

Składniki

  • 1,4 kg ziemniaków 
  • 400 g karkówki wieprzowej 
  • 2 duże cebule 
  • przyprawy: sól, pieprz, majeranek 

Przygotowanie

Ziemniaki podziel na dwie części. Mniej więcej 1,2 kg obierz i odłóż. Pozostałe obierz, ugotuj i wystudź. Surowe ziemniaki zetrzyj na tarce, przełóż je na czystą ściereczkę lub pieluchę tetrową. Bardzo dokładnie odciśnij - dla pewności zrób to 2-3 razy, by pozbyć się jak największej ilości soku. Nie wylewaj odciśniętego płynu, odstaw go na bok, by skrobia z ziemniaków opadła na dno. 

Karkówkę wieprzową zmiel wraz z jedną obraną cebulą. Dopraw mięso solą, pieprzem i majerankiem, a następnie dokładnie wyrób. 

Połącz surowe i ugotowane ziemniaki. Dodaj do nich skrobię, która wytrąciła się z ziemniaczanego soku. Dopraw solą i zagnieć na plastyczną masę. Odrywaj niewielkie porcje, formuj wydłużone placki. Na każdy placek nałóż nieco mięsnego farszu i sklej, by powstała podłużna kluska. Wrzucaj kartacze do gotującej się osolonej wody i gotuj na małym ogniu przez 45 minut. Wyławiaj i podawaj z podsmażoną cebulą. 

image
FOTO: Envato Elements

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 10:20