Spis treści:
- Jaką odmianę śliwek wybrać na powidła?
- Jak wzbogacić powidła śliwkowe?
- Przepis na “czekośliwkę”: powidła śliwkowe z kakao
Jaką odmianę śliwek wybrać na powidła?
Tradycyjnie na powidła śliwkowe najlepsze są węgierki. Przetwory udadzą się zarówno ze wczesnych, jak i z późniejszych owoców. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, by przerobić je na powidła z czekoladą jeszcze w październiku. Smaczne powidła otrzymamy również ze śliwek odmian Stanley, President a także renkloda. Każda z odmian ma nieco inny smak, warto zatem eksperymentować, by nasze przetwory były trafione w punkt!
Przeczytaj także: Przepis na domową przyprawę pumpkin spice do kawy dyniowej
Jak wzbogacić powidła śliwkowe?
Powidła śliwkowe są bardzo lubiane, bowiem dzięki długiemu gotowaniu mają charakterystyczny smak. Gdy wzbogacimy go o kakao, czeka nas prawdziwa smakowa rozkosz. To jednak nie wszystko: powidła śliwkowo-kakaowe można dodatkowo doprawić na przykład anyżem, cynamonem czy wanilią! Takie połączenie pozwoli uzyskać wyjątkowy smak, który rozgrzeje nas w zimowe dni.
Przeczytaj także: Dwa przepisy na wytrawną sałatkę ze śliwkami
Przepis na “czekośliwkę”: powidła śliwkowe z kakao
Składniki:
- 1 kg śliwek węgierek
- 5 łyżek kakao
- 2 łyżki wody
Przygotowanie:
Śliwki dokładnie umyj. Osusz je i przetnij na połówki, usuwając pestki. Umieść owoce w garnku o grubym dnie i wlej wodę. Przykryj naczynie, podgrzewaj śliwki przez 20-30 minut na niedużym ogniu aż puszczą sok. Następnie zdejmij pokrywkę i gotuj kolejne 10-20 minut, regularnie mieszając. Gdy powidła zgęstnieją, wsyp do garnka kakao. Wymieszaj dokładnie i gotuj dalej na małym ogniu, aż masa zrobi się gęsta. Przekładaj powidła do słoików, zakręć i odstaw do góry dnem.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements