Czym się charakteryzuje kuchnia szwedzka?
Kuchni włoskiej czy francuskiej nie trzeba nikomu przeszkadzać. Miłośnicy europejskich smaków z pewnością powiedzą coś też o kuchni Hiszpanii czy Niemiec. A kuchnia szwedzka? Przechodzi niezauważona. Całkiem niesłusznie! Jest bogata, różnorodna i stawia na sezonowość. Znajdziemy w niej sporo warzyw i owoców, a także jagód i grzybów. Ze względu na to, że zimą trudno o świeże produkty, Szwedzi nie gardzą przetworami: namiętnie marynują, kiszą i wędzą żywność! Szwecja ma długą linię brzegową, więc w kuchni tego kraju napotkamy sporo ryb. Do najpopularniejszych należą śledzie, łososie i krewetki.
Przeczytaj także: Sałatka z bobu po sycylijsku: jak ją zrobić?
Jakie są najpopularniejsze dania kuchni szwedzkiej?
Niektórym daniom, typowym dla kuchni szwedzkiej, udało się przebić do ligi kulinarnych sław. Miłośnicy ryb z pewnością znają gravlax, czyli surowego łososia, marynowanego w soli, cukrze i koperku, podawanego tradycyjnie z musztardowym sosem. Z kolei łasuchom nie trzeba przedstawiać cynamonowych bułeczek, znanych w Szwecji jako Kanelbullar!
Przeczytaj także: Poznaj prosty przepis na najlepsze cynamonki!
Bez wątpienia do najpopularniejszych dań szwedzkiej kuchni należą też mięsne klopsiki. Zyskały sławę dzięki sklepom meblowym, gdzie serwuje się je w restauracjach. Ale spokojnie! Nie trzeba wyprawiać się po meble, by zjeść klopsiki. Z łatwością zrobisz je w domu.
Przepis na szwedzkie klopsiki
Składniki:
- 500 g mielonej wołowiny,
- 300 g mielonej wieprzowiny,
- 0,5 szklanki bułki tartej,
- 3/4 szklanki mleka,
- 0,5 cebuli,
- 2 łyżki masła,
- 1 jajko,
- sól, pieprz,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki mąki,
- 400 ml bulionu wołowego,
- 100 ml śmietanki 30 proc.
Przygotowanie:
Bułkę tartą wsyp do miski i zalej mlekiem. Odstaw na kilka minut, by napęczniała. W tym czasie obierz cebulę, pokrój drobno i podsmaż. Odstaw do wystudzenia. Do bułki tartej dodaj mięso wołowe i wieprzowe, ostudzoną cebulę oraz jajko. Dopraw solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj i wyrób masę. Wilgotnymi dłońmi odrywaj po kawałku i formuj nieduże pulpeciki – powinny być mniejsze niż te zwyczajowo robione w Polsce. Smaż klopsiki na maśle. Zdejmuj z patelni na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, by usunąć nadmiar tłuszczu.
Po smażeniu przygotuj sos: na patelni rozgrzej 2 łyżki masła, wsyp mąkę i zrób zasmażkę. Zalej ją bulionem i zagotuj. Następnie wlej śmietankę, zmniejsz ogień i podgrzewaj, często mieszając, aż sos zgęstnieje. Włóż klopsiki do sosu i podgrzej je. Podawaj z ulubionymi dodatkami.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements