Do kiedy trwa sezon na rabarbar?
Powoli zbliża się moment zakończenia sezonu na rabarbar. To warzywo pojawia się w ogródkach i na targowiskach wraz z początkiem wiosny jako jedna z pierwszych nowalijek. Z jego dobrodziejstw możemy korzystać mniej więcej do połowy czerwca. Nie znaczy to, że później rabarbar przestanie rosnąć. W jego łodygach będą się jednak kumulowały szczawiany, które są szkodliwe dla zdrowia. Z tego powodu lepiej zrezygnować z jego konsumpcji w lecie. Warto za to wcześniej przygotować przetwory – z rabarbaru można zrobić na przykład dżem lub nalewkę.
Przeczytaj także: Nalewka z rabarbaru dla zdrowia i smaku
Jak zrobić przetwory z rabarbaru na zimę? Podajemy 3 sprawdzone przepisy!
Przepis na rabarbarową chmurkę - kruche ciasto z bezą
Składniki:
- 200 g mąki pszennej
- 100 g mąki ziemniaczanej
- 200 g masła
- 250 g cukru
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 jajka
- 600 g rabarbaru
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- ok. 180 g konfitury/dżemu malinowego
- 3 łyżki płatków migdałów
Przygotowanie:
Do miski przesiej 50 g mąki ziemniaczanej oraz całość mąki pszennej. Dodaj zimne masło, pokrojone na mniejsze części, 50 g cukru, proszek do pieczenia oraz szczyptę soli. Rozcieraj wszystkie składniki palcami, by powstała kruszonka. Rozbij jajka, oddzielając białka od żółtek. Dodaj żółtka do ciasta i zagnieć je. Następnie rozwałkuj ciasto lub wyklej nim spód formy, wyłożonej papierem do pieczenia. Nagrzej piekarnik do 180 stopni i piecz ciasto przez około 20 minut, aż się zarumieni. Odstaw do wystudzenia.
Z rabarbaru odetnij liście, umyj łodygi i osusz. Pokrój je na kawałki o długości około 1 cm. Do miski wsyp 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej, cynamon i dodaj rabarbar. Wymieszaj. Następnie dodaj połowę przygotowanej konfitury malinowej i ponownie wymieszaj.
Białka jaj ubij na sztywno, stopniowo dodawaj pozostałe 200 g cukru. Gdy piana będzie sztywna i błyszcząca, dodaj 1 łyżkę mąki ziemniaczanej i wymieszaj.
Na podpieczonym spodzie rozsmaruj pozostałą konfiturę. Wyłóż rabarbar i przykryj bezą. Posyp po wierzchu płatkami migdałów. Piecz kolejne 20 minut w 170 stopniach Celsjusza, następnie zmniejsz temperaturę do 60 stopni i susz bezę jeszcze około 15 minut.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements