Spis treści:
- Mizerna mizeria? Wcale nie!
- Jakie są właściwości ogórków dla zdrowia?
- Co dodać do mizerii, by odmienić jej smak?
- Przepis na mizerię z kolendrą
Mizerna mizeria? Wcale nie!
Nazwa popularnej letniej sałatki z ogórków i śmietany pochodzi z łaciny. W tym języku słowo “miseria” oznacza nieszczęście i ubóstwo - śladem tego w polszczyźnie jest np. wyraz “mizerny”. Jednak mizeria wcale nie jest mizerna! W lecie stanowi doskonały dodatek do dań obiadowych, orzeźwia i gasi pragnienie – to dzięki dużej zawartości wody w ogórkach. Jednak zalety mizerii nie kończą się na smaku!
Przeczytaj także: Mirabelka – zapomniany skarb sadu. Na jakie przetwory się nada?
Jakie są właściwości ogórków dla zdrowia?
Dzięki temu, że mizeria składa się głównie z ogórków, możemy wykorzystać ich potencjał dla zdrowia. Te warzywa są bardzo popularne i często zapominamy, ile dobra się w nich kryje! Ogórki są bogate w żelazo, cynk, wapń, potas i magnez. Znajdziemy w nich witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Warzywa te mają zdolność odkwaszania organizmu, mogą usuwać toksyny i przyspieszać metabolizm. Dodatkowo zawierają łatwo przyswajalny błonnik i mają niski indeks glikemiczny.
Co dodać do mizerii, by odmienić jej smak?
Jeżeli masz ochotę poeksperymentować i odmienić smak swojej mizerii, rozważ dodanie do niej nasion kolendry. Mają one specyficzny, korzenno-orzechowo-pomarańczowy smak, który wyniesie sałatkę z ogórków na całkowicie nowy poziom! To jednak nie jedyna ich zaleta. Choć nasiona kolendry wyglądają niepozornie, zawierają olejki eteryczne o działaniu przeciwzapalnym, uspokajającym, przeciwlękowym i rozluźniającym. Szczególnie dobry wpływ mają na układ trawienny: pobudzają apetyt, poprawiają pracę jelit, pomagają uporać się z bólami brzucha, wzdęciami czy biegunką. Obniżą także poziom złego cholesterolu.
Przeczytaj także: Przepis na ciasto drożdżowe z agrestem
Przepis na mizerię z kolendrą
Składniki:
- 0,5 kg ogórków gruntowych,
- 200 ml śmietany 18 proc.,
- 1 łyżeczka ziaren kolendry,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka octu jabłkowego,
- 0,5 łyżeczki cukru,
- 2-3 gałązki koperku,
- pieprz
Przygotowanie:
Ogórki umyj dokładnie i odetnij końcówki. Jeżeli chcesz, możesz je obrać ze skórki, ale nie jest to konieczne. Pokrój ogórki w cienke plasterki lub półplasterki. Umieść je w misce, posyp solą i odstaw na około 15 minut, by puściły sok. Odlej płyn, dodaj śmietanę, dopraw cukrem i octem (możesz go zamienić na sok z cytryny) oraz pieprzem do smaku. Posyp kolendrą, dodaj posiekany koperek. Podawaj sałatkę z ogórków wprost z lodówki.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements