Kaszanka na zdrowie? Tak, ale nie za dużo
Kaszanka często jest postrzegana jako niezdrowa, bowiem trzeba przyznać, że jest tłusta. Ta klasyfikacja nie mija się z prawdą: w kaszance znajdziemy sporo tłuszczu oraz złego cholesterolu. Jest także kaloryczna: 100 g tego produktu kryje 200 kalorii. Nie oznacza to jednak, że kaszankę należy demonizować - wręcz przeciwnie, od czasu do czasu należy sobie na nią pozwolić, zawiera bowiem dużo żelaza, cynku, fosforu, miedzi, potasu, witamin z grupy B oraz błonnika pokarmowego. Brytyjczycy uznali tę wędlinę za superfood, warto zatem choć kilka razy w sezonie wrzucić ją na grilla.
Przeczytaj także: Gdzie wolno zapalić grilla? Nieostrożnym grillującym grozi ogromny mandat!
Jak wybrać kaszankę na grilla?
By mieć pewność, że kaszanka z grilla wyjdzie doskonała, należy zacząć od kupienia produktu dobrej jakości. W tym przypadku nie warto unikać nalepek ze składem. Im więcej w nim składników typu fosforany, wzmacniacze smaku (glutaminian sodu i inne), tym bardziej należy trzymać się od takiej kaszanki z daleka. Warto sięgnąć po wędlinę o prostym składzie, pochodzącą ze sprawdzonego źródła.
Jak przygotować kaszankę na grilla?
Wiele osób nie przygotowuje specjalnie kaszanki na grilla, a jedynie owija ją folią i wrzuca na ruszt. Nie jest to błąd, jeżeli lubimy smak tej wędliny, jednak odpowiednie przygotowanie wzniesie grillowaną kaszankę na wyższy poziom! Warto smażyć ją z dodatkiem czosnku i posiekanej drobno cebuli. Świetnym duetem jest także połączenie kaszanki z jabłkiem! Jeżeli pieczesz ją w folii, po prostu dodaj do środka wybrane dodatki, posyp majerankiem i odrobiną gałki muszkatołowej i zawiń całość.
Czy grillowaną kaszankę można mrozić?
Przygotowując kaszankę na grilla, możesz wykorzystać zamrożoną wędlinę. Niestety, w drugą stronę tego procesu nie da się zastosować. Grillowana kaszanka nie nadaje się już do zamrożenia. Można jednak umieścić ją w zamykanym hermetycznie pudełku i schować do lodówki. Przechowywana w niskiej temperaturze, będzie się nadawała do spożycia przez mniej więcej 3 dni.
Przeczytaj także: 4 przepisy na grilla dla wegetarian
Jak grillować kaszankę, żeby nie pękała?
Pękająca kaszanka to zmora miłośników grilla. Ci bardziej wprawieni mają jednak swoje sposoby, by uniknąć tej niespodzianki. Kluczem jest zadbanie o właściwą temperaturę. Grill nie powinien być ani zbyt chłodny, ani nadmiernie rozgrzany. Jeżeli ruszt stanie się za gorący, kaszanka z pewnością pęknie! Z tego powodu najlepiej smażyć ją, gdy temperatura grilla jest średnia. Warto także pilnować wędliny i regularnie obracać ją na ruszcie. Smażenie powinno trwać około 15 minut. Dzięki temu uzyskamy chrupką skórkę, soczystość i aromat!
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements