Czy zrobienie wegańskich pączków jest trudne?
Przygotowanie wegańskich pączków nie różni się o wiele od robienia ich według tradycyjnego przepisu. Kluczem jest zamiana składników na takie, które nie są pochodzenia zwierzęcego. Na szczęście w przypadku pączków jest to proste do zrobienia. Jeśli jednak na co dzień nie jesteś na diecie wegańskiej, upewnij się, że masz w domu np. mleko roślinne, które zastąpi to tradycyjne.
Przeczytaj także: Pomysł na karnawałową przekąskę: wypróbuj pączki wiedeńskie!
Warto też pamiętać, że wegańskie pączki nie mogą być smażone na smalcu – w grę wchodzi tylko olej lub tłuszcz roślinny. Dlatego jeśli przygotowujesz zarówno tradycyjne, jak i wegańskie słodkości, pamiętaj o wymianie tłuszczu do smażenia.
Przepis na wegańskie pączki
Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 50 g świeżych drożdży
- 1 szklanka napoju (mleka) sojowego
- 1/3 szklanki oleju
- 1 łyżka cukru
- 3 łyżki cukru pudru
- 2 łyżki spirytusu
- marmolada lub konfitura do nadziania
- olej do smażenia
Przygotowanie:
Zacznij od zrobienia zaczynu z drożdży, napoju sojowego, łyżki cukru i łyżki mąki. Odstaw go na ok. 15 minut w ciepłe miejsce. Gdy drożdże ruszą, połącz je w większym naczyniu z mąką i cukrem pudrem. Następnie wlej 1/3 szklanki oleju i spirytus. Połącz wszystkie składniki i zagnieć ciasto. Następnie przykryj naczynie ściereczką i odstaw na godzinę do wyrośnięcia.
Po godzinie wyłóż ciasto na blat posypany mąką i krótko wyrabiaj. Następnie rozwałkuj na grubość 1 cm i za pomocą szklanki wycinaj okręgi - możesz także odrywać od ciasta kulki o wadze ok. 50 g. Gdy będą gotowe, przykryj je ściereczką i zostaw na ok. 30 minut.
Wyrośnięte pączki smaż na rozgrzanym oleju. Upieczone odkładaj na ręcznik papierowy i nadziewaj za pomocą rękawa cukierniczego. Posyp cukrem pudrem lub oblej lukrem.
Uwaga: Pączki możesz nadziać także przed smażeniem. Ciasto rozwałkuj cieniej niż w przepisie, na każdy okrąg nakładaj ok. łyżeczkę marmolady i dokładnie zamykaj.
Przeczytaj także: Kiedy jest tłusty czwartek? Przepis na pyszne pączki i faworki
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements