Spis treści:
- Jak wygląda dereń?
- Jakie wartości odżywcze ma dereń?
- Kiedy zbierać dereń jadalny na nalewkę?
- Czy dereń można mrozić?
- Przepis na nalewkę z derenia
Jak wygląda dereń?
Dereń jadalny to krzew lub niewielkich rozmiarów drzewo, które często możemy spotkać w ogrodach. Wiosną rozpoznamy go po wesołych, żółtych kwiatach, za to latem na jego gałązkach można spotkać owoce. Początkowo są zielone, ale z czasem przybierają czerwony kolor. Wielkością przypominają małe śliwki, podobnie jak one mają też w środku pestkę.
Jakie wartości odżywcze ma dereń?
Dereń jadalny to prawdziwy superfood! Zawiera między innymi żelazo, wapń, potas, magnez, cynk, fosfor, miedź i mangan. Lista jest obszerna! A do tego dochodzi jeszcze beta-karoten, kwasy organiczne, pektyny, garbniki i witaminy C, A oraz P. Dereń wspomaga organizm w walce ze stanami zapalnymi, anemią i otyłością. Ma korzystny wpływ zwłaszcza na układ pokarmowy oraz moczowy – ten owoc jest moczopędny i pomaga w oczyszczaniu pęcherza.
Przeczytaj także: Łupiny orzecha włoskiego dobre na zdrowie i urodę! Jak ich użyć?
Kiedy zbierać dereń jadalny na nalewkę?
W zależności od odmiany, dereń jadalny dojrzewa od połowy sierpnia do października. Wrzesień to dobry czas, by zbierać te owoce. Najlepsze są te, które zdążyły już spaść z drzewa - mają najwięcej cukru. Warto zadać sobie trud wygrzebania ich wśród trawy! Można także rozłożyć pod krzewem derenia plandekę lub agrowłókninę, na której zatrzymają się opadające owoce.
Czy dereń można mrozić?
Owoce derenia można mrozić. Taki zabieg jest wręcz wskazany, zwłaszcza przed przygotowaniem nalewki. Przemrożone owoce stracą bowiem cierpkość.
Przeczytaj także: Przepis na nalewkę z pigwy: smak jesieni i zdrowie w butelce!
Przepis na nalewkę z derenia
- Składniki:
- 1 kilogram owoców derenia,
- 0,5 l spirytusu rektyfikowanego 95 proc.,
- 0,5 l wódki,
- 1 kilogram cukru,
- 5 łyżeczek soku z jagód
Przygotowanie:
Owoce derenia wyjmij z zamrażarki i rozmroź. Umieść je w dużym słoiku, zalej wódką oraz spirytusem tak, by były całkiem przykryte. Zakręć naczynie i odstaw w ciemne miejsce na miesiąc. Po tym czasie odcedź, owoce zasyp cukrem i odstaw na kolejne 2 tygodnie. Po upływie 14 dni ponownie zlej płyn i dodaj go do pierwszej części nalewki. Dodaj kilka łyżek soku jagodowego, by alkohol zyskał lepszy kolor. Odstaw na miesiąc. Po tym czasie przelej do butelek – nalewka gotowa.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements