Z czym podawać żurek na Wielkanoc?
Dodatki do wielkanocnego żurku są inne niemal w każdym domu. Tam, gdzie tę zupę serwuje się w wersji wegetariańskiej, najczęściej żurek jada się z ugotowanym na twardo jajkiem lub z chlebem. Miłośnicy wyrazistych smaków serwują żurek z kawałkiem korzenia chrzanu. Z kolei w domach, w których w wielkanocny poranek szczególnie celebruje się zakończenie postu, żurek bywa gotowany na mięsie i podawany z kiełbasą lub szynką.
Choć tradycja nie nakazuje, by tak było, wielkanocną zupę zwykle jada się ze święconką. Większość jej elementów pasuje bowiem do żurku - w ten sposób skosztujemy święconej kiełbasy, szynki, jajek, chleba i chrzanu.
Przepis na zakwas do żurku
Poniższy przepis wymaga wykorzystania zakwasu. Można go kupić i użyć gotowego, jednak wciąż jest czas, by nastawić domowy zakwas na żurek. Nasze instrukcje oraz przepis znajdziesz w artykule: Przygotowania do Wielkanocy 2024: kiedy i jak zrobić domowy zakwas na żurek?
Domowy żurek - jak go ugotować?
Składniki:
- 2 marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- 0,5 pora
- 1 cebula
- kilka łodyg lubczyku
- natka z 1 pietruszki
- 1,5 litra wody
- 0,5 litra zakwasu
- 2 ząbki czosnku
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- 2-3 łyżki suszonego majeranku
- sól do smaku
Przygotowanie:
Marchewki i pietruszkę obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Wrzuć do garnka wraz z umytym i pokojonym porem, obraną cebulą oraz posiekanym lubczykiem i natką. Zalej wodą i gotuj na małym ogniu przez 1,5 godziny. Po tym czasie odcedź (z warzyw możesz zrobić np. sałatkę jarzynową).
Do bulionu dodaj przyprawy: czosnek, ziele angielskie, liście laurowe i majeranek. Gotuj przez pół godziny. Po tym czasie do zupy wlej zakwas. Dopraw do smaku solą i ewentualnie pieprzem, gotuj jeszcze 5-10 minut. Podawaj z ulubionymi dodatkami: kiełbasą, jajkiem, chlebem itd.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements