StoryEditorDotacje do piecyków

To może być ostatni moment, by dostać dotację na kocioł gazowy! Czy to się naprawdę opłaca?

Kotły gazowe są stosunkowo chętnie wybieranym typem ogrzewania. Osoby, które chcą zainwestować w taki piec, powinny szybko podjąć decyzję, bowiem już niedługo skończą się programy dofinansowujące. Warto jednak przemyśleć, czy ta inwestycja się opłaca. Dlaczego?

UE zakazuje finansowania kotłów gazowych 

Rok 2024 to prawdopodobnie ostatnia okazja, by otrzymać dofinansowanie do kotła na gaz. Wszystko przez przepisy Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi, od 2025 roku państwa członkowskie wspólnoty nie będą mogły udzielać obywatelom wsparcia finansowego na zakup oraz montaż kotłów opalanych paliwami kopalnymi. Celem tego działania jest modernizacja źródeł ciepła w budynkach w taki sposób, by były one jak najmniej szkodliwe dla środowiska. 

Dofinansowanie do pieców gazowych: gdzie się o nie starać? 

W Polsce w tej chwili funkcjonują liczne programy, wspierające termomodernizację budynków oraz wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. 

Przeczytaj także: Termomodernizacja domu 2024: ile pieniędzy można dostać? 

Wśród nich szeroki zakres inwestycji obejmuje program Czyste Powietrze. To właśnie w ramach tego wsparcia można otrzymać pieniądze na wymianę starego pieca na nowy, w tym także na piecyk gazowy. Inwestycje mogą być szerokie: z Czystego Powietrza da się sfinansować zarówno instalację nowego kotła, jak i budowę i wyposażenie oraz przyłączenie kotłowni gazowej. Maksymalna dotacja może sięgnąć 18 500 zł. 

Lokalne dofinansowania do pieców gazowych 

Oprócz programów ogólnopolskich w niektórych regionach działają także lokalne programy dofinansowania do kotłów gazowych. Mogą mieć zasięg wojewódzki lub ograniczony do jednego samorządu. Takie programy działają na przykład w Poznaniu (Kawka Bis), Wrocławiu (Kawka Plus), Sopocie czy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (Eko Klimat). 

Dotacje na wymianę pieców gazowych od PGNiG 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jako pierwsze przedsiębiorstwo dostarczające energię stworzyło program dla swoich klientów możliwość uzyskania dofinansowania do pieca gazowego. Mogą z niego skorzystać tylko osoby, które kupują paliwa lub energię elektryczną od PGNiG. Wysokość dofinansowania jest kalkulowana indywidualnie. Pieniądze trafią do beneficjenta po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji. 

Czy instalacja kotła gazowego się opłaca? 

Biorąc pod uwagę, że już niebawem dopłaty do kotłów gazowych będą wstrzymane, wiele osób może podjąć decyzję o przyspieszeniu tego typu inwestycji w swoim domu. Warto to jednak dokładnie przemyśleć. Docelowo bowiem takie paliwa nie będą mile widziane na terenie Unii Europejskiej. Montaż nowego kotła gazowego w 2024 roku może być równoznaczny z koniecznością kolejnego remontu za kilka lub kilkanaście lat, gdy pojawi się konieczność wymiany takiego źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Do 2040 roku piecyki gazowe mają bowiem być wycofane. 

Przeczytaj także: Zwrot podatku VAT za ogrzewanie gazem w 2024 roku! Kto może się ubiegać? 

Warto także zastanowić się, czy ogrzewanie gazowe opłaca się finansowo. Dopłata do montażu piecyka to jedno, jednak codzienne korzystanie z tej formy ciepła to inna kwestia. Wiele wskazuje bowiem na to, że regularne spalanie gazu nie będzie się opłacało w miarę, jak UE będzie wprowadzała kolejne ograniczenia dotyczące paliw kopalnych. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 17:11