StoryEditorPrzerwa od kredytu

Już można składać wnioski o wakacje kredytowe!

22.05.2024., 18:00h
15 maja powróciły wakacje kredytowe. Z tego powodu już od 1 czerwca kredytobiorcy będą mogli zawieszać spłatę rat kredytu. Nie każdy jednak będzie mógł zrobić sobie taką przerwę. Jakie grupy kredytobiorców zostały wykluczone?

Spis treści:

Wakacje kredytowe – a co to takiego?

Wakacje kredytowe 2024 – ważne terminy

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych 2024? 

Wakacje kredytowe – limity

 

Już teraz można składać wnioski o wakacje kredytowe. Odpowiednie dokumenty należy złożyć do banku, w którym został zaciągnięty kredyt –​ pisemnie lub przez bankowość elektroniczną.​

Wakacje kredytowe – a co to takiego? 

Wakacje kredytowe to wsparcie finansowe dla osób, które zdecydowały się na kredyt, aby zakupić mieszkanie lub dom, jednak spłaty okazały się dla nich zbyt wielkim obciążeniem. Wakacje kredytowe mają ich wspomóc w przysłowiowym stanięciu na nogach. Dzięki chwilowemu zawieszeniu rat są w stanie uzupełnić swój budżet w najbardziej newralgicznym czasie w roku. 

image
Wakacje kredytowe
FOTO: Envato Elements
 

Wakacje kredytowe 2024 – ważne terminy

W tym roku będzie można zawiesić spłatę rat kredytów hipotecznych czterokrotnie: dwa razy w okresie 1 czerwca – 31 sierpnia i dwukrotnie pomiędzy 1 września a 31 grudnia. Ministerstwo Finansów szacuje, że w tym roku z tej formy wsparcia skorzysta 562 tys. kredytobiorców. 

Przeczytaj także: Także „renta alkoholowa” od 2024 roku jest wyższa! O jakie kwoty chodzi?

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych 2024? 

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej gov.pl wiemy, że program wakacji kredytowych skierowany jest do osób, które: 

  • posiadają kredyt hipoteczny w walucie polskiej, który został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, 
  • zawarły umowę takiego kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r., 
  • kończą spłatę kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. 

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, których rata kredytu przekracza 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Dochód ten wyliczany jest jako średnia za poprzednie trzy miesiące. Kolejną grupą są te gospodarstwa domowe, w których w dniu składania wniosku na utrzymaniu jest co najmniej troje dzieci. 

Wakacje kredytowe – limity

Jest jeszcze jedno ważne ograniczenie – maksymalna wartość kredytu, przy której można skorzystać z wakacji kredytowych, wynosi 1,2 mln zł. W 2024 roku z wakacji kredytowych będzie można skorzystać po raz ostatni. Od nowego roku tymi  zagadnieniami zajmie się Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Przeczytaj także: 1000 zł więcej do pensji dla pracowników socjalnych – już od lipca?

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 23:30