StoryEditorOwies jako opał

Palenie owsem w piecu. Jaki to koszt i w jakim piecu można opalać zbożem?

04.10.2022., 10:53h

Owies to świetne biopaliwo, którym można z powodzeniem ogrzać cały dom. W dobie szalejących cen surowców energetycznych ten wariant wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza że ceny owsa są dużo korzystniejsze niż węgla!

Nie tylko chodzi o cenę, ale także problemy z dostępnością węgla. Kryzys energetyczny mobilizuje do kreatywności w tym temacie. Okazuje się, że jest tyle różnych surowców, które mogą posłużyć za opał – a do tego są tańsze i bardziej ekologiczne! Coraz popularniejsze staje się palenie owsem.

Całkiem niedawno podrożał węgiel i ekogorszek, o czym pisaliśmy, dodatek węglowy i do prądu mają wspomóc Polaków w okresie jesienno-zimowym, rząd wprowadzi także zamrożenie cen prądu. Nie zmienia to faktu, że wiele osób będzie miało problem z ogrzaniem domu czy mieszkania.

Owies dobrym paliwem grzewczym

Nic dziwnego, że coraz modniejsze staje się palenie owsem. Owies to naturalne paliwo ekologiczne powszechnie używane w kotłach i piecach. O jego mocy decyduje kaloryczność, która wynosi około 18 MJ/kg i jest porównywalna do pelletu słomianego i drzewnego. Natomiast warunkiem koniecznym jest zadbanie o jego odpowiednie wysuszenie i utrzymanie wilgotności, która nie powinna przekroczyć 15% (warto monitorować ten wskaźnik za pomocą higrometru). Tak przygotowane ziarno może zastąpić kosztowne paliwa nieodnawialne, które przecież są i drogie, i szkodliwe dla środowiska naturalnego. Przypominamy – palenie owsem jest ekologiczne! Do spalania najczęściej wykorzystuje się ziarno, które nie nadaje się spożycia. Owies jednak wymaga stałego dozowania – do tego potrzeba pieca z podajnikiem i palnikiem.

Palenie owsem w piecu na ekogroszek

piecach na ekogroszek można palić owsem pod warunkiem dokupienia i zainstalowania podajnika. Mimo dotacji na wymianę pieców węglowych, czyli kopciuchów wciąż funkcjonują domy, w których są one źródłem ogrzewania. Na szczęście, są mieszkańcy łączący biopaliwa z węglem, w tym owsem. Istnieje jednak zagrożenie awarią, jeśli ziarna są, np. niedobrze wysuszone. Palenie owsem w piecu węglowym jest możliwe, jeśli zostanie on wyposażony w specjalny palnik, który zagwarantuje równomierne napowietrzenie ziaren.

Jak palić owsem?

Palnik na owies nie zajmuje dużo miejsca, uruchamia się go elektronicznie i cały proces spalania jest zautomatyzowany. Owies jest dozowany w odpowiednich ilościach z dużego pojemnika. Eksperci zalecają, aby urządzenie było na chodzie przez cały okres grzewczy. To duża wygoda dla użytkownika, który nie musi dokładać ziaren ani rozpalać sprzętu. Tak naprawdę, palnik podłączamy do pieca i tym sposobem zmieniamy rodzaj stosowanego paliwa. Przed zakupem warto sprawdzić, czy urządzenie posiada odpowiednio duży otwór do podawania ziaren przez podajnik automatyczny. Okazuje się, że nie każdy piec na paliwo stałe jest zdolny do spalania biomasy, stąd opinia specjalisty jest niezwykle ważna. Nieodpowiednie zaplecze techniczne może być przyczyną niebezpiecznych awarii.

Palenie owsem w piecu na pellet

Palenie owsem w piecu na pellet jest jak najbardziej osiągalne, jednak należy delikatnie zmodyfikować urządzenie. Owies bowiem wymaga stałego dozowania – zautomatyzowanego. Do pieca należy dobrać odpowiedni podajnik i oczywiście go zainstalować. Owies można traktować jako jednolite biopaliwo, ale także mieszać je w równych proporcjach z pelletem drzewnym, pestkami albo z innymi zbożami, jak: żyto bądź pszenżyto. Takie praktyki są potrzebne, jeśli wilgotność owsa jest wysoka (ponad około 15%). Owies umieszczamy w odpowiednim miejscu i ustawiamy częstotliwość podawania ziaren z podajnika i długość przerw między podaniami.

Owies na wsi

A jak zmagazynować owies? Potrzebne jest w suche i ciepłe pomieszczenie, zwłaszcza w przypadku mieszkańców wsi ta alternatywa wydaje się być wyjątkowo atrakcyjna. Posiadanie gospodarstwa umożliwia łatwe i bezpieczne przechowywanie zboża.

Ile kosztuje tona owsa?

Ceny owsa są dużo korzystniejsze niż węgla i wahają się od 1050 do 1200 zł za tonę. Obecnie ekogroszek kosztuje nawet 3000 tysiące za tonę.

Zalety stosowania owsa jako opału:

  • wysoka kaloryczności, czyli wartość opałowa (15-18 MJ/kg),
  • łatwe spalanie, 
  • to opcja ekologiczna, bez emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery,
  • efekt spalania to niewielka ilość popiołu, który można zastosować jako nawóz,
  • atrakcyjna cena,
  • owies jest prosty w transporcie i magazynowaniu,
  • uprawa owsa jest mało wymagająca.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. czerwiec 2023 11:13