StoryEditorNowy dom

Co należy sprawdzić w księdze wieczystej przed kupnem domu?

18.05.2024., 10:00h
Kupując dom, jesteśmy zmuszeni do wielkiej uważności. W grę wchodzą wielkie pieniądze. Przezorność i ostrożność powinny być naszym kompasem, aby tak ważna transakcja doszła do skutku! Dlaczego dobrze jest przeanalizować księgę wieczystą nieruchomości?

Spis treści:

Czego dowiemy się z księgi wieczystej?

Ważne informacje o nieruchomości zawarte w księdze wieczystej

Dział III

Gdzie znaleźć księgę wieczystą?

 

Księga wieczysta to dokument, który ma zapewnić możliwość wglądu w sytuację prawną danej nieruchomości. Szczególnie powinna zainteresować osoby, które przymierzają się do kupna domu czy mieszkania. Istnienie KW daje poczucie bezpieczeństwa i chroni obywateli przed niepożądanymi decyzjami zakupowymi.

Pamiętajmy, zakup domu to jedna z poważniejszych decyzji. Wiele osób wydaje wtedy oszczędności gromadzone przez długie lata życia lub zapożycza się na długi czas. Księgę wieczystą należy przeanalizować tuż po znalezieniu wymarzonego lokum. Jej stan faktyczny ma przeważyć o tym, czy rzeczywiście dojdzie do transakcji.

Nie ma lepszego źródła informacji o stanie prawnym domu niż KW właśnie. Na co warto zwrócić uwagę w procesie analizy?

Czego dowiemy się z księgi wieczystej?

Znajdziemy w niej szereg rzetelnych informacji o tym:

  • kto jest faktycznym właścicielem i jakie ma prawa do nieruchomości,
  • jaka jest powierzchnia nieruchomości,
  • stan hipoteki i ewentualne obciążenia,
  • jakie jest przeznaczenie lokum.

Zanim dojdzie do umowy, dobrze jest więc sprawdzić, czy upatrzone mieszkanie jest wolne od jakichkolwiek zobowiązań.

Ważne informacje o nieruchomości zawarte w księdze wieczystej

W pierwszym dziale znajdują się ogólne informacje o lokalu, czyli adres, powierzchnia (warto porównań z tym, co jest na ogłoszeniu), liczba pomieszczeń, rodzaj nieruchomości.

Przeczytaj także: Jak przygotować klimatyzację i grzejniki na lato?

Kolejna część dotyczy właściciela lokalu i jego udziału. Jeśli dom posiada kilku właścicieli, to w tym dziale znajdą się odpowiednie adnotacje, oczywiście razem z informacją o wyodrębnionych lokalach mieszkalnych. Uwaga! Dom może być sprzedany za zgodą wszystkich właścicieli. Cenna może okazać się wzmianka o zmianie właściciela nieruchomości. Aktualizacja tych danych może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego należy się przyjrzeć tej części z większą uważnością. Każda informacja o jakimkolwiek wniosku to sygnał, że nieruchomość może być obciążona.

image
Czego dowiemy się z księgi wieczystej?
FOTO: Envato Elements

Dział III

W dziale trzecim znajdziemy informacje o ewentualnych obciążeniach nieruchomości. Tutaj przeczytamy o służebności gruntowej. Chodzi o wspólne korzystanie np. z placu zabaw, a nawet o to, czy przez działkę przechodzi droga, z której mogą skorzystać inni. Istotna jest również służebność osobista – prawo do zamieszkania w lokalu przez konkretną osobę i służebność przesyłu, czyli prawo dostawców energii elektrycznej, gazu czy Internetu, np. do rozmieszczenia specjalistycznych urządzeń. W tej części mogą znaleźć się także wzmianki o roszczeniach, np. o tym, czy nieruchomość ma być zlicytowana.

Przeczytaj także: Wakacje kredytowe 2024 potwierdzone. Kto z nich skorzysta?

W dziale czwartym dowiemy się wszystkiego o obciążeniach związanych z hipoteką, najczęściej można spotkać tam wpis o kredycie zaciągniętym na zakup mieszkania. Podejrzanym faktem powinno być wystąpienie informacji o hipotekach przymusowych na zabezpieczenie, które mogą świadczyć o niewypłacalności dewelopera.

Gdzie znaleźć księgę wieczystą?

Księgi wieczyste są podane do wiadomości publicznej i można je sprawdzić bez wychodzenia z domu! Znajdziemy je na stronie: przegladarka-ekw.ms.gov.pl. Aby sprawdzić księgę wieczystą, konieczne jest podanie jej numeru. Numer księgi wieczystej najlepiej uzyskać od właściciela domu.

fot. envato elements

Źródło: Business Insider

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:20