StoryEditorKredyty

Wakacje kredytowe 2024 potwierdzone. Kto z nich skorzysta?

Prezydent podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych w 2024 roku. Program zostanie przedłużony, ale prawdopodobnie po raz ostatni. Kto może jeszcze skorzystać z wakacji kredytowych? Co zastąpi tę formę wsparcia?

Spis treści:

Czym są wakacje kredytowe? 

Wakacje kredytowe to forma wsparcia dla osób, które zaciągnęły zobowiązania kredytowe na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a później znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej. By pomóc sobie odzyskać równowagę finansową, kredytobiorcy mogą skorzystać właśnie z wakacji kredytowych, które pozwalają zawiesić na jakiś czas spłacanie rat. 

Wakacje kredytowe 2024: kiedy można zawiesić spłacanie rat? 

6 maja 2024 kancelaria prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wakacji kredytowych. Tym samy potwierdzono, że w tym roku będzie można zawiesić spłatę rat swoich kredytów hipotecznych. W ustawie znalazła się jednak nowelizacja, w związku z czym wprowadzone zostaną pewne zmiany. 

Przeczytaj także: Także „renta alkoholowa” od 2024 roku jest wyższa! O jakie kwoty chodzi?

W 2024 roku kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłacanie kredytu łącznie czterokrotnie: dwa razy w okresie 1 czerwca – 31 sierpnia i dwukrotnie pomiędzy 1 września a 31 grudnia. 

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych 2024? 

W serwisie gov.pl można dowiedzieć się, że program wakacji kredytowych dedykowany jest osobom, które: 

  • posiadają kredyt hipoteczny w walucie polskiej, który został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, 
  • zawarły umowę takiego kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r., 
  • kończą spłatę kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. 

Zgodnie z najnowszą nowelizacją, z zawieszenia rat mogą skorzystać osoby, których rata kredytu przekracza 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Dochód ten wyliczany jest jako średnia za poprzednie trzy miesiące. Drugą uprawnioną grupą są gospodarstwa domowe, w których dniu składania wniosku na utrzymaniu jest co najmniej troje dzieci. 

Do jakiej wartości kredytu można skorzystać z wakacji kredytowych? 

Maksymalna wartość kredytu, przy której można skorzystać z wakacji kredytowych, wynosi 1,2 mln zł. Ministerstwo Finansów szacuje, że w tym roku z tej formy wsparcia skorzysta 562 tys. kredytobiorców. 

Przeczytaj także: 1000 zł więcej do pensji dla pracowników socjalnych – już od lipca?

Zmiany w działaniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców 

Nowelizacja ustawy o wakacjach kredytowych, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, przewiduje pewne zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, czyli mechanizmie zapewniającym pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Od tej pory kredytobiorcy będą mogli uzyskać wsparcie w maksymalnej wysokości 3 tys. zł, zamiast dotychczasowych 2 tys. zł. Wydłużono okres pomocy z 36 do 40 miesięcy. Ta forma wsparcia, w odróżnieniu od wakacji kredytowych, opiera się na udzieleniu kredytobiorcy w tarapatach pożyczki w maksymalnej łącznej wysokości 120 tys. zł. Pożyczkę tę rozkładano dotąd na 144 raty, po nowelizacji będzie to 200 rat. 

Pomoc z FWK mogą uzyskać nie tylko osoby, które posiadają kredyty w złotówkach, jeżeli ich rata wyniesie więcej niż 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego (dotąd było to 50 proc.), a miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej. 

To już ostatnie wakacje kredytowe? 

Rząd Donalda Tuska powoli odchodzi od form wsparcia, wprowadzonych przez rząd PiS. Wygaszone mają zostać także wakacje kredytowe. W 2024 roku będzie można skorzystać z nich po raz ostatni. Podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych wiceminister finansów Jurand Drop zapowiedział, że zadania tego programu przejmie w całości Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:55