Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) jest pod częściową ochroną gatunkową. Można go pozyskiwać poprzez zbiór ręczny, pozostawiając nie mniej niż 75 % populacji, ale jedynie na terenie trzech województw – śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Warto zapamiętać te zasady! Co roku niejeden leśniczy jest świadkiem procederu zrywania czosnku niedźwiedziego, najczęściej w wielkich ilościach wraz z korzeniami, co sprawia, że na danym miejscu roślina już nie wyrośnie.
Czosnek niedźwiedzi pod ochroną
Fanów tego ziela wciąż przybywa, niestety zamiast uprawiać go w ogródkach, część osób ryzykuje i pozyskuje go z lasu. – Wielokrotnie zwróciliśmy również uwagę na fakt, że czosnek niedźwiedzi objęty jest ochroną częściową i nie należy zrywać go w lesie. Niestety ostatnio nagminnym procederem jest zbieranie tej rośliny na handel. Zazwyczaj niszczone są w ten sposób całe stanowiska. Tym razem sprawców udało się ująć i zakończyło się ukaraniem mandatami – czytamy na facebookowej stronie Nadleśnictwa Świdnica.
Czosnek niedźwiedzi – kara za jego zrywanie
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dn. 9.10.2014 r., w sprawie ochrony gatunkowej roślin zał. nr 2 poz. 218 czosnek niedźwiedzi jest na liście roślin objętych częściową ochroną. Zgodnie z ustawą z dn. 1.04.2004 r., o ochronie przyrody (art. 131 punkt 14) osoba, która: „bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do roślin, zwierząt lub grzybów objętych ochroną gatunkową – podlega karze aresztu albo grzywny”.
– Pisząc o czosnku niedźwiedzim należy podkreślić, że jest to roślina wpisana na listę gatunków objętych ochroną częściową. Co to oznacza? Oznacza to, że jej zrywanie w Polsce jest dopuszczalne wyłącznie w trzech województwach: małopolskim, śląskim i podkarpackim. W pozostałych województwach, czyli również na naszym terenie, zrywanie czosnku z naturalnie występujących stanowisk w lesie jest zabronione i zagrożone karą grzywny do 500 zł. Niestety zdarza się, że niektóre osoby łamią ten przepis – czytamy na stronie goleniow.szczecin.lasy.gov.pl.
Czosnek niedźwiedzi – smaczny i zdrowy
Czosnek niedźwiedzi ma właściwości naturalnego antybiotyku. Ta roślina zawiera szereg leczniczych właściwości:
- wspiera walkę z infekcjami, ale też im zapobiega,
- oczyszcza organizm z toksyn, pobudza pracę wątroby,
- wzmacnia odporność organizmu,
- obniża ciśnienie krwi,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów,
- niweluje bakterie chorobotwórcze,
- obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu.
Niegdyś wierzono, że czosnek niedźwiedzi stanowił pierwsze danie budzących się ze snu zimowego niedźwiedzi. Przypisywano jej magiczne moce – wzmacniania i dodawania siły oraz witalności.
Czosnek niedźwiedzi w Polsce
Czosnek niedźwiedzi rośnie dziko w lasach liściastych, ale z powodzeniem można go uprawiać w ogródku czy nawet w donicy. Jego sadzonki kupimy w sklepie ogrodniczym w bardzo przystępnej cenie.
Kiszony czosnek niedźwiedzi
Jedną z bardziej znanych potraw jest pesto z czosnku niedźwiedziego. Jeśli zakisimy tę roślinę, to otrzymamy potrawę o probiotycznych właściwościach.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: lasy.gov.pl