StoryEditorChoinka na święta

Czy choinkę na Boże Narodzenie można wyciąć z lasu?

Pachnąca, zielona, puszysta choinka to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie świąt. Jednak należy pamiętać o tym, by pozyskać ją we właściwy i przede wszystkim legalny sposób. W innym przypadku możemy narazić się na nieprzyjemności, z karą finansową włącznie! Czy choinkę można wyciąć w lesie bez konsekwencji?

Chcesz wyciąć choinkę z własnej działki? Pamiętaj o jednym 

W legalny sposób można pozyskać choinkę na Boże Narodzenie, wycinając ją na terenie własnej działki. Należy jednak pamiętać, że ścięcie bożonarodzeniowego drzewka podlega dokładnie takim samym przepisom, jak usuwanie wszystkich innych drzew z posesji. Oznacza to, że aby proceder ten był w pełni zgodny z prawem, w konkretnych przypadkach trzeba go zgłosić. Od tej reguły istnieją wyjątki. Warto się z nimi zapoznać, by nie narazić się na złamanie przepisów i konieczność zapłacenia kary. 

Więcej przeczytasz w naszym artykule: Wycinka choinki z własnej działki – czy jest legalna? Kiedy grozi kara? 

Czy można wyciąć choinkę z własnego lasu? 

Wielu Polaków, zwłaszcza tych mieszkających na wsi, posiada własny las, często obsadzony również drzewami iglastymi. Wydawać by się mogło, że można tam wycinać choinki do woli, jednak w rzeczywistości tak nie jest. Nawet lasy prywatne podlegają kontroli, zatem trzeba uzyskać zgodę odpowiednich organów na wycinkę. Zwykle udzielają jej Lasy Państwowe, które poinstruują także o tym, ile drewna można wyciąć w ciągu 10 lat, jakimi cięciami to zrobić oraz kiedy i w jaki sposób uzupełnić drzewostan. Z leśnictwa uzyskamy także świadectwo legalności pozyskania drewna. Bez niego można wpaść w tarapaty, bowiem jeżeli podczas przewożenia choinki z lasu do domu złapie nas policja, wyjaśnienie, że wycięliśmy choinkę na własnym terenie może być trudne do udowodnienia. 

Wycinka choinek w lesie: czy to legalne? 

Osoby, które nie przedstawią służbom świadectwa legalności pozyskania drewna bądź spróbują wyciąć choinkę w lesie będącym cudzą własnością albo należącym do Lasów Państwowych, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Ścinanie choinek w lesie bez zezwolenia jest nielegalne i surowo karane. Sprawca może otrzymać grzywnę w maksymalnej wysokości 5000 zł. 

Jak legalnie pozyskać choinkę z lasu? 

Ci, którzy marzą o żywej, pachnącej lasem choince, mają wiele możliwości, by zdobyć ją do swojego domu w legalny sposób. Lasy Państwowe oferują bowiem sprzedaż drzewek. Taka opcja jest całkowicie zgodna z prawem, a przy tym dosyć atrakcyjna dla portfela: ceny choinek zaczynają się już od około 36 zł. 

Przeczytaj więcej: Chcesz już ubrać świąteczne drzewko? Zobacz, ile kosztują choinki w grudniu 2023 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:44